עימות עם המתלונן בחקירה במשטרה - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • שי

  נשלח ע"ישי 00:34, 11 במאי 2015

  הייתי בחקירה, השאלה שלי האם במצב שבו מפגישים חשוד ומתלונן בחדר חקירות לשיחה בנוכחות החוקרים. האם צריך להיות תיעוד (דו"ח עימות?) האם חייבים לקבל את ההסכמה שלי לעימות? ומה קורה אם הנחקר החשוד אומר במפורש שהוא חש שהוא נמצא בעימות והוא לא מעוניין בכך? ורוצה להפסיקו?

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  00:43, 11 במאי 2015

  שלום שי,
  ראשית עלי להזהירך!!! אין "שיחות" בחקירה, מה שאתה מתאר זו היתה פעולת חקירה אשר סנגור פלילי יבחן אותה בקפידה רבה כדי לוודא שניתנו לך כל זכויותיך, בדיוק כמו כל חקירת חשוד במשטרה.

  לשאלתך, חייב להיות תיעוד מדוייק ומלא ואם לא רשמו בפניך, היה כנראה תיעוד ע"י צילום וידאו. לא צריך "הסכמה" לעימות, החוקרים יכולים לעמת אותך עם כל עד ומתלונן מתוך כוונה לחשוף את האמת.
  הזכות הבסיסית של כל נחקר היא להתעמת עם מי שמפליל אותו, לכן זה יראה מחשיד מאוד אם החשוד יסרב לעימות !!!.

  כאמור, עימות הוא חקירה לכל דבר ועניין. אם המשטרה מציעה לך לבצע עימות עם חשודים או עדים נוספים בתיק, בקש להיוועץ בעורך הדין הפלילי שלך קודם לכן, כדי להתכונן לעימות ולקבל תדרוך כיצד לנהוג בו.
  החוקרים רשאים שלא להתחשב בדרישתך ולעשות עימות גם ללא התייעצות מוקדמת וללא הסכמתך, לכן עליך להתעקש על כך ובמידה ויקפחו את זכותך יכול להיות בכך פגם אשר ישפיע על משקל הראיה, אתה חייב לומר במפורש מדוע אתה מתנגד לפעולת חקירה זו ללא מימוש זכות ההיוועצות עם עו"ד, עליך לוודא כי התייחסותך והתנגדותך ירשמו.
  הפגין כישורי משחק ודרמה בעימות
  בעימות מצולם רואים את שפת הגוף, לכן חובה על עו"ד להדריך את הנחקר להיות "שחקן" - לא רק להתמודד אינטלקטואלית עם החומר; לא להשפיל עיניים; להגיב לדברים שנאמרים. טעות לחשוב ששאלות פשוטות יוצרות תשובות פשוטות.

  לשאלתך, כל פעולה חקירתית שחוקר מבצע במהלך חקירה חייבת להיות מתועדת בכתב (או בהקלטה). המטרה העיקרית של תיעוד פעולות חקירה בכתב היא הנצחתן של הראיות, כך שכאשר יוצגו הדברים בבית המשפט, לא יזדקקו לזיכרון בלבד של החוקרים. קיים קשר ישיר בין איכות התיעוד של ביצוע החקירה לעוצמתן ההוכחתית של הראיות שנאספו בכל מהלך החקירה.
  מכאן נובעת החשיבות על ההקפדה של תיעוד אותנטי, מקיף ויסודי של כל מהלכי החקירה בהתאם לציר הזמנים וסדר התרחשות העניינים. חובת החוקר לתעד "בזמן אמת" את כל ההתפתחויות שאירעו בה והנסיבות של השגת הראיה.

  חשוב לזכור כי ככלל החקירה הפלילית נשענת על שיטות פסיכולוגיות הכוללות תמרון, שכנוע ושקר. המטרה היא ליצור אווירה שתקדם את סיכויי ההודאה. האומנות של החוקר הטוב היא יצירת אווירה תומכת ואוהדת שתשרה בנחקר ביטחון וכך יטה לספק מידע והסברים בחופשיות רבה וללא בקרה.

  אני מקווה שעזרתי !!!

  אתה יכול לפנות גם באופן פרטי על ידי שימוש בכפתור של "ייעוץ אישי"

  בכבוד רב,

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.