פגיעה ברכוש צה"ל - פגיעה עצמית האם זו עבירה? - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • יפתח שמואל

  נשלח ע"ייפתח שמואל 16:24, 15 ביוני 2015

  שלום עו"ד רגב, הבן שלי ניגש לרופא בטירונות צהלית והתלונן על חום וכאבי בטן, הדבר חזר כמה פעמים והרופא אמר לו שהוא מתחלה... המ"כ עשה חקירה ונודע שהבן שלי בלע נוזל עם סיד או גיר שהקפיץ לו את החום. הוא עומד לדין על התחלות ופגיעה ברכוש צה"ל ???. האם יש עבירה כזו? מה הקריטריונים להעמיד חייל לדין על כך? תודה מראש

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  16:30, 15 ביוני 2015

  שלום יפתח,
  אכן יש עבירה חמורה כזו, סעיף 100 לחוק השיפוט הצבאי, החל על כל חיילי צה"ל, קובע כי: חייל שהטיל בגופו מום או מחלה, או שעשה מעשה על מנת ללקות במום והכל מתוך כוונה לעשות את עצמו בלתי ראוי לתפקיד בצבא שהיה ראוי לו אלמלא המום או המחלה, דינו - מאסר עשר שנים.
  כלומר, בהתאם לדין החל על המשרתים בצבא, כל מעשה של פגיעה עצמית במטרה לקבל ימי מחלה, לקבל פטור משירות או לשנות תפקיד– מהווה עבירה פלילית חמורה מסוג פשע.
  בפועל, הענישה הנהוגה במקרים שבהם הורשעו חיילים בעבירה זו, נעה בין מספר חודשי מאסר בפועל למספר חודשי מאסר לריצוי בדרך של עבודה צבאית. "מום או מחלה" – פשוטם כמשמעם.

  בניגוד למיתוס המוכר משכבר הימים לפיו מעשה של פגיעה עצמית מהווה עבירה של "פגיעה ברכוש צה"ל", מדובר בעבירה פלילית עצמאית שאין לה כל קשר לעבירות רכוש, ושתכליתה למנוע מחיילים "לעצב" את תנאי שירותם הצבאי ולשנות את תפקידם או תנאי שירותם באמצעות מעשי פציעה ופגיעה עצמיים, וחמור מכך, למנוע מהם לקבל פטור משירות צבאי בשל אותה פגיעה.

  באשר להעמדה לדין, אין בנמצא קריטריונים חד משמעיים לשאלה אימתי יועמד חייל לדין פלילי בגין עבירה של הטלת מום, ומתי תסתפק התביעה הצבאית בהעמדתו לדין משמעתי ביחידתו.
  כך למשל, חייל אשר חבל בעצמו וקיבל מספר בודד של ימי מחלה עקב כך, יוכל לעמוד על כך לדין משמעתי ביחידה, או לחילופין לדין פלילי בפני בית דין צבאי.
  הרציונל הגלום בעבירה, נוגע לחובתו של כל אזרח כשיר לשרת בצבא ולשאת בנטל, ואילו ביצוע העבירה פוגע בערכים של השוויון בנשיאת נטל השירות, וכן פוגע במשמעת הצבא ומוכנותו למשימותיו, שעה שאדם אשר פוגע בעצמו ובכך פוסל עצמו משירות זמני או קבוע בצבא פוגע פגיעה קשה במשמעת הצבא ובמוכנותו.

  מקווה שעזרתי
  בברכה,

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.