נשפטתי לפני מספר שנים בבית דין צבאי - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • ליאת

  נשלח ע"יליאת 23:41, 15 ביולי 2015

  נשפטתי לפני מספר שנים בבית דין צבאי בגין משחק בנשק. האם אוכל היום להוציא "תעודת יושר" מהמשטרה?

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  23:48, 15 ביולי 2015

  היי ליאת,
  השאלה אם הרשעתך גררה רישום פלילי תלויה בסעיף העבירה בו הורשעת ובעונש שהוטל עליך.
  ככלל, בחלוף 7 שנים מתום ריצוי העונש ניתן לקבל "תעודת יושר".
  הרשעה בעבירה של העדר מן השירות אשר נגזר בגינה עונש מאסר שאינו עולה על 3 חודשים, וכן בעבירה מסוג "עוון" אשר העונש שהוטל בגינה אינו עולה על חודשיים מאסר בפועל, נמחקת בדרך כלל בחלוף 5 שנים מתום ריצוי העונש.
  באפשרותך גם להיוועץ בעורך דין פלילי בנושא, או לבדוק את העניין במשטרה.

  חשוב לדעת שמקומות עבודה פרטיים אינם רשאים על פי החוק לעיין במרשם הפלילי. רק מקומות עבודה ציבוריים המוסמכים לעשות כן על פי החוק, יכולים לפנות ישירות למשטרת ישראל ולבקש "תעודת יושר" לגביך.

  מקום עבודה פרטי המבקש ממך להציג "תעודת יושר" פועל בניגוד לחוק. עם זאת, תוכלי לבקש מהמשטרה שני סוגי גיליונות מרשם פלילי אודותיך: אחד מלא עבור עצמך, והשני עבור מקום עבודה – גיליון זה לא יכלול הרשעות שהתיישנו, תיקים סגורים וכד'.

  מאידך, על פי החוק, אם הורשעת בעבירה המלווה ברישום פלילי, הינך זכאית לפנות לנשיא המדינה בבקשת חנינה. בסמכות הנשיא להורות על מחיקת ההרשעה, כך שלא יהיה ניתן לעשות כל שימוש ברישום הפלילי המופיע במרשם הפלילי, או על קיצור תקופת המחיקה כך שהעבירה תמחק בטרם יחלפו שבע עשרה שנה מיום ההרשעה.

  נשיא המדינה מחליט לגבי מתן החנינה לאחר עיון בבקשת החנינה שלך וכן בחוות דעת מטעם הפרקליטות הצבאית.
  לגבי עבירות מסוימות, שהינן צבאיות במהותן, למשל שימוש בסמים קלים (חשיש, מריחואנה, גראס), נקבעה בפרקליטות הצבאית מדיניות לפיה יומלץ לנשיא המדינה לקצר את תקופת המחיקה של הרישום בדבר אותן עבירות, וזאת לאחר שחלפו כשלוש וחצי שנים מיום ההרשעה או שחלפה שנה וחצי מתום סיום שירות חובה תקין, לפי המוקדם מבין השניים.
  במקרים מיוחדים ניתן לסטות גם מכללים אלה באישור הפרקליט הצבאי הראשי.

  לפיכך יש לציין במסגרת בקשת חנינה כזו כל נימוק שיכול להוות שיקול להקלה, כגון: שירות תקין, העדר עבירות נוספות מאז ההרשעה, המלצות מפקדים, המלצות מעביד, נסיבות אישיות מיוחדות: מצב משפחתי או כלכלי בעייתי (כדאי לצרף אישורים או מסמכים המאמתים את טענותיך ), תעודות הצטיינות או תעודות המעידות על הישגים מיוחדים וכן הלאה...

  כמו כן מומלץ לציין בבקשה את תכניותיך לעתיד ( כגון: הרשמה ללימודים גבוהים או ניסיון להתקבל למקום עבודה חדש) וכיצד עלול הרישום הפלילי להשפיע עליהן.
  בהצלחה,

  תגובה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.