אירוע אלימות בעקבות התגרות חריפה וקשה - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • שלומי

  נשלח ע"ישלומי 16:37, 22 בינואר 2016

  שלום עו"ד פלילי יאיר רגב, אני כרגע נמצא באוטובוס שבו המקרה החל כך, עלה בחור אתיופי עם שטר של 200 שקל לשלם לנהג. לנהג לא היה עודף והבחור האתיופי התחיל לקלל את הנהג ולהשפיל אותו. הנהג עצר את האוטובוס ודחף את הבחור האתיופי מהאוטובוס, היתה התנגדות והחלה קטטה. כתלמיד משפטים רציתי לדעת מתי התגרות וקינטור מהווים נסיבות מקלות להטלת אחריות פלילית על אלימות? תודה מראש שלומי

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  12:09, 24 בינואר 2016

  שלומי היקר,
  לגבי האירוע שתיארת יש לברר את מלוא הנסיבות ואת הסמכות של הנהג להוריד נוסע בכח אשר מפריע לנהיגה ומסכן את הנוסעים. לכן אתייחס באופן כללי רק לשאלה לגבי הקינטור.

  כעקרון, על מנת שאשמת העושה תפחת באופן משמעותי, צריך להתקיים יחס הולם בין טיב ומידת ההתגרות לבין הפגיעה הניכרת בשליטה העצמית, שנגרמה על ידה, להבדיל מהתגובה האלימה.
  לא כל מעשה אלימות במצב של איבוד ניכר של שליטה עצמית, בעקבות עלבון או אפילו הרמת יד, משקפת רמת אשמה שהיא פחותה משמעותית מרמת האשמה המאפיינת את עבירות התקיפה למיניהן.

  הפסיקה פירשה את היסוד של התגרות ככולל מבחן סובייקטיבי ומבחן נורמטיבי, הבוחן האם התוקף קונטר באופן סובייקטיבי, והאם אדם סביר היה מקונטר באותה סיטואציה. מה שמכונה מבחן "האדם הסביר".

  השופט בוחן את כלל נסיבות האירוע על מנת לקבוע האם ניתן להקל באחריות, בנסיבות בהן ההתגרות הובילה את התוקף למצב בו הוא התקשה קושי רב לשלוט בעצמו, קושי שיש בו, בנסיבות המקרה, כדי למתן את אשמתו.
  הקינטור הנבחן הוא מבחן סובייקטיבי – הדרישה היא לתגובה אמוציונאלית עזה ומיידית להתגרות, אשר פגעה בצורה קשה ביכולת השליטה העצמית של התוקף;
  ומבחן נורמטיבי – על בית המשפט להכריע, האם אכן הרגש העז שהתעורר לנוכח ההתגרות והקושי הרב בשליטה העצמית גורעים מאשמתו של המקונטר (התוקף).

  בסופו של דבר, החלטת השופט צריכה לבטא תחושת צדק אנושית, מבלי לפגוע במסר לציבור בדבר האיסור המוחלט להשתמש באלימות.
  בכל הנוגע לפרשנות המונח "התגרות" יודגש, כי לא כל מעשה שהתוקף ראה בו פרובוקציה, ייחשב ל"התגרות".
  רק מעשים בלתי לגיטימיים במהותם – מנקודת מבט חברתית-מוסרית חיצונית לתוקף, שיש להם פוטנציאל משמעותי של הקנטה והרגזה, מהווים "התגרות".

  תגובה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.