שינוי עבודות שירות לשירות לתועלת הציבור - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • אהרון

  נשלח ע"יאהרון 00:13, 27 באפריל 2014

  האם ניתן לשנות עבודות שירות לשלצ בגלל ממבע הכלכלע ושאני המפרנס עיקרי בבית

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  01:13, 27 באפריל 2014

  שלום אהרון,
  משאלתך אני מבין שהשופט השמיע את גזר הדין לאחר שהתקבלה חוות דעת הממונה על עבודות השירות.
  במצב כזה קיים קושי רב לבקש לשנות את גזר הדין מהטעם הכלכלי, אני מניח שטעם זה הועלה בפני השופט לפני גזר הדין. במקרים חריגים מאוד כאשר יש קושי בשילוב הנידון בעבודה במסגרת עבודות שירות, חוזרים לשופט ובהסכמה עם התביעה מבקשים להמיר את העבודות שירות בתוכנית של"צ. במידה והתביעה מתנגדת ולאחר התייעצות עם עו"ד אשר ליווה אותך נשקלת האפשרות להגיש עירעור על גזר הדין. בית המשפט של העירעור רשאי לשנות את גזר הדין.

  מהי חלופת מאסר בדרך של עבודת שירות ? עבודת שירות היא חלופת מאסר שניתנת על ידי בית המשפט בהסכמת הנידון לתקופה מירבית של 6 חודשים, ומיושמת באמצעות העסקת נידונים בעבודה במוסדות לתועלת הציבור מחוץ לכותלי בית הסוהר, ברצף ימים ושעות בהתאם לחוק ללא שכר או תמורה, תוך אכיפה ופיקוח על התנאים שקבע בית המשפט ובהתאם לכללים שנקבעו ע"י הממונה על עבודות שירות.
  עבודות שירות ניתנת על ידי בית המשפט כפריבילגיה לנאשם, פריבילגיה זו אינה מוקנית לנאשם באורח מוחלט. היא ניתנת לביטול בכל שלב, מקום שהנאשם אינו עומד בציפיות המתחייבות ממנו לצורך מימושה.
  נאשם המבקש לרצות את מאסרו בעבודות שירות חייב לקבל על עצמו עול אחריות הנלווה למסלול עונשי מיוחד זה ולבצע את המוטל עליו על פי הוראות הממונים, בלא סטייה והפרה של הכללים.

  מהו צו שירות לתועלת הציבור (של"צ)?
  לפי סעיף 71א. (א) לחוק העונשין - בית משפט שהרשיע נאשם ולא גזר עליו עונש מאסר בפועל (מאסר לנשיאה בדרך של עבודות שירות נחשב מאסר בפועל) ראשי לחייב את הנאשם בצו שירות לתועלת הציבור או הזולת. בית משפט לא ייתן צו של"צ, אלא לאחר ששוכנע על פי תסקיר של קצין מבחן שהנאשם יכול לבצע את הצו של"צ. תקופת ביצוע צו של"צ לא תעלה על תקופה של שנה אחת, ותבוצע בשעות הפני של הנאשם וללא כל שכר.
  שירות המבחן רשאי להמליץ בפני בית המשפט על הטלת צו שרות תועלת הציבור, שהינו עונש חברתי, חינוכי, אשר יש בו תרומה, עזרה וסיוע לזולת ולציבור, מטרת השל"צ היא לתת מענה בתפקידים החסרים כיום משאבים להפעלתם, ולאפשר מימוש פרויקטים נרחבים הדורשים כוח אדם רב(קבוצת עבודה) המטרה איננה איוש משרות הקיימות בשכר.
  במסגרת ביצוע השל"צ חייב אדם לבצע עבודה בקהילה תוך התייחסות לאופי העבירה, לכישוריו ולהתאמתו בהתאם לצורכי המסגרת אליה יפנה בקהילה. עבודה זו תבוצע בשעות הפנאי של המופנה ללא שתפגע בעבודתו השוטפת.
  מכאן אנו למדים שקיים הבדל מהותי ומשמעותי בין עונש של עבודות שירות לבין של"צ, שפירושו שירות לתועלת הציבור.

  בברכה,
  עו"ד פלילי רגב יאיר

  תגובה
 • 20:26, 27 באפריל 2014

  אתה ממליץ ללכת לעירור?

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.