מה הזכויות המינימליות של עצור במעצר? - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • אשר

  נשלח ע"יאשר 21:54, 1 במאי 2014

  שלום, רציתי לשאול שאלה כללית שמטרידה אותי נורא. אחי נצמא במעצר והתנאים שם נוראיים. בדקתי באינטרנט לא מצאתי מה הזכויות המינימליות של עצור במעצר? בקיצור מה מגיע לו? תודה מראש

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  22:04, 1 במאי 2014

  שלום אשר,
  ככלל, החוק קובע כי העצור יוחזק בתנאים הולמים, שלא יהיה בהם כדי לפגוע בבריאותו או בכבודו. המעצר נועד לשלול את חירותו של חשוד, אך לא לשלול ממנו את כבודו ואת צלם האנוש שלו, בייחוד לאור העובדה כי הוא מוחזק כ"חף מפשע" עד אשר תוכח אשמתו, ועל כן תנאי כליאתו לא אמורים להוות עונש.
  על פי החוק, התקנות ונהלי שב"ס התנאים בתא המעצר:
  בתא המעצר יהיה חלון המאפשר אוורור מבחוץ, שירותים וכיור, מקלחת במים חמים מדי יום, תאורה חשמלית (שתאפשר קריאה), שולחן, מושבים ומדפים, ולא יותר מארבע מיטות. במבנים שנבנו או שופצו לאחר 1997 קיימת חובה לדאוג לשטח ממוצע של לא פחות מ-4.5 מטרים רבועים לעצור, ולתשתיות חשמל ותקשורת.
  החזקת חפצים אישיים: עצור רשאי להחזיק ברשותו מסמכים שנמסרו לו במהלך מעצרו וקשורים לחקירתו או למשפטו, וכמו כן: עיתונים, כלי כתיבה, ספרים, תשמישי קדושה, מכונת גילוח, מגבת, ציפית, סדינים, שמיכות, נעליים, נעלי בית, גרביים, לבנים, בגדים, פיג'מה, טבעת נישואין, שעון יד, אביזרים רפואיים, תיק לאכסון חפצים אישיים, מצרכי היגיינה .
  אמצעים לשימוש אישי – יסופקו לעצור: מיטה, מזרון, שמיכות נקיות, סבון, נייר טואלט.
  מזון: שלוש ארוחות ביום לפחות, בשעות סדירות, בכמות ובהרכב הנדרשים לשמירה על בריאות העצור.
  זכויות העצור בבית המעצר
  א. הליכה יומית: עצור זכאי להליכה באוויר הפתוח במשך שעה מדי יום במידה ותנאי מקום המעצר מאפשרים זאת. עצור לא יוחזק למעלה משבעה ימים במקום המעצר שבו לא ניתן לממש את זכותו להליכה יומית.
  הממונה על החקירה רשאי לשלול את הזכות להליכה מעצור שטרם הוגש נגדו כתב אישום בשל חשש לפגיעה בחקירה, אולם העצור יהיה זכאי להליכה באוויר הפתוח במשך שעה לפחות פעם בחמישה ימים(ההגבלות לפרק זמן שלא יעלה על חודש, ניתן להארכה).
  מפקד מקום המעצר רשאי להגביל זכותו של עצור לטיול יומי מטעמים של שמירה על שלום העצור. העצור יהיה זכאי להליכה יומית במשך שעה לפחות פעם בחמישה ימים.
  ב. שימוש בטלפון: עצור שטרם הוגש נגדו כתב אישום לא יהיה זכאי לעשות שימוש בטלפון אלא אם הממונה על החקירה אישר כי אין בכך לפגוע בחקירה.
  עצור שהוגש נגדו כתב אישום זכאי לעשות שימוש בטלפון במקום המעצר פעם ביום לפרק זמן סביר. השימוש בטלפון יהיה על חשבון העצור (בשלב הראשוני, לאחר סיום החקירה והגשת כתב האישום יורה השופט לאפשר 5 שיחות חינם עד לרכישת כרטיס חיוג).
  ג. קבלת ביקורים: עצור שטרם הוגש נגדו כתב אישום לא יהיה זכאי לקבל מבקרים, אלא אם הממונה על החקירה אישר כי לא יהיה בכך כדי לפגוע בחקירה.
  עצור שהוגש נגדו כתב אישום זכאי לקבל מבקרים אחת לשבוע לפרק זמן של 30 דקות.
  ישנן זכויות רבות נוספות אולם עליך להיות יותר ספציפי.
  בברכה

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.