מהי עבירת העלבת שוטר? - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • ברק

  נשלח ע"יברק 02:16, 24 ביוני 2014

  שלום, אני מזועזע מהמעצר של עו"ד ברק כהן היועמ"ש של קבוצת האוהדים הנאמנה של בית"ר ירושלים בגלל פירסום שיר מחאה ביוטיוב. מה זאת העבירה של העלבת שוטר? ברק

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  02:25, 24 ביוני 2014

  שלום,
  אכן זה היה מעצר בלתי חוקי המצדיק תביעת פיצויים. הפרטים פורסמו בחדשות ולכן אתייחס עניינית לעבירה.

  העלבת שוטר מהי?
  עובדי ציבור מייצגים בעבודתם את המדינה ומוסדותיה. עובדים אלו משרתים בפעולתם את הציבור הרחב ולכן יש עליהם פיקוח, והם חשופים לביקורת הן מצד הציבור עצמו, והן מצד המדינה. על מנת לאפשר להם לבצע את עבודתם נאמנה, ללא חשש מפגיעות על ידי הציבור, החוק קובע איסור על העלבתם. לעומת זאת, אין איסור בחוק העונשין על העלבת אזרח שאינו עובד ציבור. קרי, זוהי אינה עבירה פלילית.
  בית המשפט העליון פסק כי אישום בגין העלבת עובד ציבור (העלבת שוטר) יוגש רק במקרים קיצוניים בהם הפגיעה הצפויה בעובד הציבור עלולה לפגוע לא רק בו אישית, אלא מדובר בפגיעה קשה וממשית באופן מילוי תפקידו הציבורי, פגיעה במערכת השירות הציבורי ובאמון הציבור בה. קללות וגידופים "קלים" לא ייחשבו כעבירה של העלבת עובד ציבור.

  התגובה הראויה לביקורת על נושאי משרות ציבוריות היא תגובה עניינית ולא איום באמצעות המשפט הפלילי.
  כל עוד איסורים אלו עומדים על מכונם יש לפרש אותם לאור שיקולים נורמטיביים במטרה לצמצם את היקפם.

  על פרשנות זו לשקף בפרט שתי אמות מידה לבחינת העבירה: אמת – אין להחיל את האיסור על ביטויים שלפי המידע שיש למתבטא יש סיכוי לא זניח שהם נכונים; וסכנה – על האיסורים לחול רק על ביטויים אשר יוצרים סכנה בהסתברות גבוהה של פגיעה (בלתי מוצדקת) חמורה באמון שהציבור רוחש לנושא המשרה הרלוונטי ועקב כך בתפקודו התקין.
  הלכת אונגרפלד (דנ"פ 7383/08 אונגרפלד נ' מדינת ישראל (11.7.2011); וראו גם רע"פ 229/12 כהן נ' מדינת ישראל (16.10.2012)). במסגרת זאת, קבע בית המשפט העליון כי הביטויים "רשע", "מפלצת" ו-"אדם חסר לב", אף שהם פוגעים, אינם עולים כדי פגיעה העוברת את רף הסיבולת הגבוה הנדרש מעובד ציבור...
  ברעפ 229/12 - צבי כהן הדגיש בית המשפט העליון: "ישנו ספק רב אם הביטוי "מושתן וילד מפגר", חרף הבוטות שלו, עולה כדי "העלבה" בהתאם להלכה שנקבעה בפרשת אונגרפלד. בפרשת אונגרפלד נקבע כי כדי שיתקיים יסוד ההעלבה יש להוכיח שהאמירה עומדת בשני מבחנים - המבחן התוכני והמבחן ההסתברותי. מבחינה תוכנית, יש להוכיח כי האמירה היא בגדר "מעשים קיצוניים של פגיעה קשה בליבת כבודו של עובד הציבור". מבחינה הסתברותית, יש להוכיח כי קיימת ודאות קרובה לכך שמעשה ההעלבה יוביל לפגיעה קשה בתפקודו של השירות הציבורי."
  כאמור, אין עילת מעצר ומסוכנות, מדובר בעבירה מסוג עוון קל.
  לא ברור מדוע הוחלט לחקור את עו"ד ברק כהן ע"י אותה היחידה שיש לה אינטרס לנקום בו !!!, שהשוטר המבוקר משרת בה.
  ההחלטה לחקור אותו שוב על עבירה שנחקר לגביה ואין שינוי נסיבות קיצוני, ההחלטה כזו לא עומדת בקריטריונים למעצר חוזר (עיון חוזר)...
  לא אחת נקבע בפסיקותיו של בימ"ש, כי רק במקרים חריגים יוחלט על מעצרו של מי שנחקר ושוחרר קודם לכן !!!!

  בכבוד רב,
  עו"ד פלילי רגב יאיר

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.