חשד שמטפלת סיעודית מתעללת באימי - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • חזי

  נשלח ע"יחזי 17:25, 27 ביולי 2014

  שלום עו"ד רגב, יש לי חשד שהמטפלת הסיעודית של אימי מתעללת בה, אימי קשישה בת 84 המתגוררת בגפה, וסובלת מדמנציה ואלצהיימר ולא יכולה להעיד או להתלונן. האם מותר לי להתקין בבית אימי מצלמות סמויות לצורך גילוי עבירה או אימות החשש שלי? האם זה בניגוד לחוק האזנות סתר? חזי

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  17:49, 27 ביולי 2014

  שלום חזי,
  תקיפה או התעללות בקשיש חסר ישע ע"י מטפלת נחשב לעבירה חמורה. ראשית חשוב לקבל את הסכמת בעלת הדירה להתקנת מצלמות הסתר בביתה.
  מבחינת חוק האזנת סתר עניינו ב"האזנה" ולכן חשוב שיהיה צילום בלבד ללא הקלטה, לגבי צילום+הקלטה הבעיה מורכבת יותר ורצוי להתייעץ עם עו"ד פלילי לגבי כך.
  יש לבחון גם את הפגיעה בפרטיות ולוודא שאין עוברים על הוראות החוק להגנת הפרטיות. התחשבות בהגבלות החוק חשובה לגבי חוקיות הממצאים והבאתם כראיה בפני המשטרה ובית המשפט. היה ויושגו תוך עבירה על החוק יש חשש לקבילותם.
  בתי המשפט קבעו לא אחת שתיעוד חזותי ללא קול, שאף בו יש משום פלישה אסורה לענייניו הפרטיים של אדם קביל כראיה להוכחת עבירות חמורות.
  במקרה דומה קבע בית המשפט העליון כי צילומי וידאו הנעשים ללא קול קבילים כראיה.
  בית המשפט קבע כי ההגבלות לפי חוק האזנת סתר קובעים בצורה ברורה כי רק "שיחה – בדיבור או בבזק" חוסה תחת כנפיו של החוק, ואין אפשרות לקרוא אל התיבות: "דיבור" או "בזק" גם תיעוד חזותי ללא קול, של מעשי אלימות שאין בהם דו-שיח לפיכך, נקבע כי אין להחיל את חוק האזנת סתר על הראיה.
  בית המשפט העליון קבע כי הצבת המצלמה על ידי בני משפחתה של הקשישה נעשתה לטובתה ובהסכמתה המשתמעת של הקשישה.
  ולפיכך לא היתה פגיעה אסורה בפרטיות. ניתן לעיין בפסק הדין רע"פ 3651/14 קטרינה מיטה נ' מ"י, ניתן ביום 23.7.14.

  בהצלחה
  עו"ד פלילי רגב יאיר

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.