הגשת תלונה במשטרה על נער אלים - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • שי

  נשלח ע"ישי 10:20, 1 באוקטובר 2014

  איך בית משפט מתייחס לנער בן 13 שהוא גם ילד אלים כלפי ילדים אחרים וגם פגע והרס רכוש של נער שנמצא איתו בכיתה בכוונה תחילה. האם יש כדאיות בהגשת תלונה במשטרה על נער כזה או שלא ייעשה לו כלום?

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  21:44, 1 באוקטובר 2014

  שלום שי,
  לידיעתך, על פי חוק העונשין לא ניתן להעמיד לדין או להעניש קטין מתחת לגיל 12 על מעשה פלילי שביצע. עד גיל 18 הוא נחשב לקטין עובר חוק ומטופל ברגישות ובסלחנות מופלגת ע"י המשטרה ובתי המשפט. הטיפול בו הוא על פי חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול) הוא המנחה את בית המשפט לנוער בבואו לפסוק דינו של קטין המעורב בפלילים.
  בנוסף, ע"פ תקנות הסניגוריה הציבורית, כל קטין עצור, או שהוגש כנגדו כתב אישום, זכאי לייצוג על ידי סנגור ציבורי, ללא תלות במצבו הכלכלי של הקטין, או של הוריו, וללא קשר לחומרת העבירה בה הוא חשוד או מואשם.
  בזמן החקירה במשטרה יש לקטין את הזכות לנוכחות הורה או מבוגר אחר במהלך החקירה.
  • המעצר של הקטין הוא האלטרנטיבה האחרונה: זהו העיקרון המרכזי בחוק. שכן, לא יוחלט על מעצר אם אפשר להשיג את מטרתו בדרך אחרת שתפגע באופן מופחת בחירות הקטין.
  • כל הדיונים המשפטיים בענייניהם של קטינים מתנהלים "בדלתיים סגורות". כלומר, המצאות אוכלוסיה שאינה קשורה להליך המשפטי בתוככי אולם הדיונים הינה אסורה.
  • פרסום שם ותמונת הקטין הינם אסורים.
  מכאן שאתה צודק מאוד שהטיפול בו יהיה מוגבל מאוד וסלחני להחריד.
  מאידך תלונה במשטרה יכולה לגרום לשילובו במערכת שירות המבחן לנוער שיחייבו לעבור שיקום.
  התפיסה המקצועית של קציני המבחן לנוער היא כי ההתנהגות עוברת החוק אצל מתבגרים היא תוצר קשיים ומצוקות ברובד האישי, המשפחתי ו/או החברתי. על כן, חובת קציני המבחן לאתר, לאבחן ולסייע לקטינים להתמודד עם בעיותיהם בכדי להחזירם לתפקוד תקין תוך דגש על שיקומם.
  תפקידם הוא: אבחון וטיפול בקטינים/ות שהופנו על-ידי המשטרה לאחר שנחשדו בביצוע עבירה פלילית וכן בקטינים שנמצאו אשמים בביצוע עבירה ומטופלים בשירות המבחן על-פי צו בית משפט.
  המטרות :
  • מניעת התנהגות מנוגדת לחוק של קטינים/ות.
  • הפחתת והפסקת ההתנהגות המנוגדת לחוק של הקטין וזאת במטרה לחזור ולחזק את תפקודו הנורמטיבי בתחומים השונים, תוך דגש על טיפול ושיקום.
  • סיוע לבתי המשפט לנוער בהתאמת ההחלטות השיפוטיות לקטינים.
  מקווה שסייעתי
  בברכת גמר חתימה טובה


  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.