תקפו אותי ואני החזרתי כלומר התגוננתי - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • רועי

  נשלח ע"ירועי 21:03, 26 בינואר 2015

  שלום, אדם הגר בשכנות אלי תקף אותי ואני תקפתי אותו חזרה כדי להגן על עצמי. הגישו נגדי כתב אישום על תקיפה, מה עלי לעשות. אני רק הגנתי על עצמי? רועי

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  21:16, 26 בינואר 2015

  שלום רועי,
  זכות האדם להגן על כבודו, גופו ורכושו הינה זכות בסיסית המהווה חלק מהזכות לכבוד והזכות לקניין. ביטוי לזכות זו במשפט הפלילי הוא בקיומה של הגנת "הגנה עצמית" העומדת לאדם אשר ניצב בפני מעשה תקיפה כלפיו ונאלץ להתגונן באמצעים שונים על מנת להדוף את התקיפה.

  כשאדם תוקף פיזית אדם אחר במטרה להדוף תקיפת אחר כלפיו, תקיפה שנשקפה ממנה סכנה אמיתית ומוחשית לפגיעה בחייו או בחירותו, (דרך אגב, התקיפה יכולה להיות כלפי גוף אדם או רכוש של אותו אדם או אדם אחר), הוא בפועל פועל מתוך הגנה עצמית .

  התקיימותה של הגנה עצמית תבחן במהלך ההוכחות בבית המשפט ובין היתר, תבחן שאלת עוצמת התקיפה, נחיצותה, המידתיות.
  כשטענת הגנה עצמית מתקבלת בבית המשפט, משמעות הדבר כי הנאשם לא ישא באחריות פלילית למעשיו.

  כל מקרה נבחן לגופו ובהחלט ייתכן שאדם סבור שפעל מתוך הגנה עצמית אך מבחני הפסיקה להגנה עצמית לא התקיימו ובסופו של יום, אותו אדם הורשע בעבירת תקיפה וקיבל עונש על בצוע עבירה זו.
  ההכרעה במקרים של הגנה עצמית הינה קשה ותלוית נסיבות. על בית המשפט לאזן בין האינטרס של הגנה על קורבן התקיפה האלימה לבין שמירה על שלטון החוק ועל הסדר הציבורי. לכן, יש לבדוק האם התקיימו מספר מרכיבים במקביל. הרכיב הראשון הינו הדרישה כי המעשה נעשה לשם הדיפת התקיפה באופן מיידי. כלומר, מדובר בתקיפה שאסורה על פי חוק ומחייבת התגוננות ללא שהות.

  אולם, אין הכרח כי המותקף ימתין עד להתרחשות התקיפה בפועל לשם התגוננות וניתן לבצע פעולות מוקדמות. המרכיב השני הינו קיומה של סכנה צפויה, מוחשית וממשית לחיים, לגוף ולרכוש המותקף או זולתו. במידה והסכנה הינה רחוקה וערטילאית, לא מתקיים רכיב זה ומעשה ההתגוננות עלול לעלות לכדי הרשעה בעבירה פלילית. הרכיב השלישי הינו נחיצות. המעשה צריך להיות נחוץ מבחינה איכותית. קרי, היעדר אמצעים מועילים אחרים, פחות פוגעניים לשם התגוננות. בנוסף, ישנה נחיצות כמותית. כלומר, קשר בין מידת הסכנה שהייתה למותקף לבין עוצמת הכוח בה הוא השתמש. בנוסף, קיימת מגבלה של סבירות והיעדר קיומה של התנהגות פסולה מצד המותקף טרם התקיפה.

  הצעתי כי תפנה לייעוץ של עורך דין פלילי שיבחן גרסתך והתקיימותה של טענת הגנה עצמית ויגבש יחד איתך את קו ההגנה לאחר צילום כל חומר החקירה.

  בהצלחה,

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.