לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
משה הל

שכנות מפוקפקות נטפלו לאמא שלי

אמא שלי היא אישה חולת נפש עם סכיזופרניה היא מודעות שטחית למה שקורה סביבה. אבא שלי נפטר לפני כשנה ומאז משפחה של שכנים עבריינים שגרים בקצה השני בשכונה : בה האמא והילדה נדבקו לאמא שלי, הן גוררות אותה למקומות מסוכנים ויש חשש שהיא תיפגע בין באופן פיזי עד לרצח, בין בהסתבכות פלילית, הסתבכות רפואית בשתיית אלכוהול ולקיחת סמים ועד לניצול כספי, רכושי או שווה בכסף. האמא העבריינית עובדת כמנקה בית ספר לוקחת אותה "בג'יפ" ואמא שלי מנקה ולא מקבלת על זה משכרה ויוצאת לכאורה "מרוצה" מזה שעשו לה סיבוב בג'יפ ונתנו לה צלחת אוכל, הבת, האבא והילדים ידועים במשטרה כעבריינים באזור. מזה כשנה ניסיתי לדבר עם אמא שלי על הבעייתיות, כמו גם עובדים סוציאליים שמטפלים בה אך כלום לא עוזר. הסיבה היא שאבא שלי נפטר אין ממש מי שישמור עליה ויגן עליה מצד אחד אני לא ממש גר שם ומן הצד השני הם נותנים לה אוכל כתמורה בעיניה לניצול שלהם או עושים כל מיני דברים (היא מחפשת כמו ילדה מקום חם והיא מכורה לאוכל סובלת מהשמנה ומסוכרת) ולא מבינה מה שאומרים גם אחיה ושאר ילדיה. לצערי, אני סטודנט באוניברסיטה ובעוד חצי שנה אסיים את התואר, אבל גם אז אני לא פנוי 24/7 להיות איתה. היא משקרת שהיא לא ניפגשת איתם עושה זאת בחשאי, הם נכנסים לבית שלנו, "מכירים" לה גברים הומלסים ועבריינים ואני מעוניין לשים לזה סוף. ניסיתי להסביר לה את העניין ודרכה לגרום לנתק מבלי להתעמת איתם, חשבתי גם שהזמן יגרום להם למאוס בה, אבל נראה שהיא טרף קל לניצול והיא לא מודעת והיא רואה אותם כאנשים הכי טובים ביקום. אמת היא שאני לא פנוי להתעסק איתה כל היום וכל מה שהיא חשב ש"מיטיב" איתה ממה שהם עושים, אבל מהצד השני אני דואג שיהיה לה הכל, לא חסר לה דבר, וזה לא נותן הצדקה להסתובב עם אנשים מפוקפקים כאלה כאשר האבא או הבעל של האישה הוא ידוע כנרקומן בפועל, שבכל הזדמנות מנסה לנצל את אמא שלי, "בואי אנקה לך גינה תשלמי לי", "בואי מצאתי לך מיטה תשלמי לי על ההובלה", " בואי אני אעשה לך מטבח תשלמי לי", והבת שלה בת כ19 עושה " ישיבות" עם אמא שלי שהיא חולת סכרת ונותנת לה אלכוהול ואוכל מתוק אומרת לה " בואי נעשה לך ציפורניים" תשלמי לי וכו'. כאשר פניתי אל הבת וביקשתי ממנה שתתרחק מאמא שלי ושהיא לא בגילה היא איימה שתבוא לאוניברסיטה להרביץ לי ולעגה על נטיותיי המיניות. כמובן שלא חששתי, לא עניתי וכמובן לא בוששה ההתנצלות להגיע כי הן הבינו את ההשלכות. יש לי הקלטה של הלעג , בלי שכמובן עניתי לזה. בנוסף היא אמרה שהם דואגים לה יותר מהילדים שלה דבר שהוא לא נכון כי העובדות סוציאליות בכל יום נמצאות בביתה ואיתי בקשר לזה שאנחנו דואגים לה, ובכלל אנחנו הילדים שלה וזה לא מתפקידם ועניינם של הילדה הזאת ואמם ענייניה של אמא שלי. אני רציתי לשאול מה הדרך הנכונה לעשות זאת? אני חשבתי על כמה דרכים כמו: להוציא לזכותה של אמא שלי צו הטרדה מאיימת (השאלה אם הם יגיעו לדיון ואמא שלי תגיד שהם "אנשים טובים") אם זה מספיק להראות שהיא חולה נפש סכיזופרנית על ידי מסמך מפסיכיאטר או שעובדת סוציאלית תצטרף איתי לעניין? / להציב מצלמות נסתרות ולשים לאמא שלי מקלט בתיק ולפנות למשטרה?/ לעשות לאמא שלי אפוטרופוס ולשים אותה בהוסטל (דבר שאני לא שש לעשותו אבל באופן מידתי אולי כך היא תפגע פחות כאשר אני לא מסוגל לשלוט עליה)?/ להגיש נגד הבת ואמא שלה תביעת לשון הרע והטרדה מינית ולחקור נגדית אותם בעצמי בבית המשפט (הדבר היחיד שהן יודעות הוא לצעוק שטויות ולהשתמש באיומים ואלימות לא יודעות קרוא וכתוב) כך אולי ירתעו ויתרחקו, או שיש דבר משפטי אחר שהוא נכון יותר? ההתעסקות בזה גורם לי לעומס רגשי להתעסק בו באופן מיותר במיוחד לאחר פטירת אבי, לדאגה וטרחה רבה ופוגע בי בלימודים. אודה לעצתך.

item.Author מנהל הפורום גיא הרשקוביץ, משרד עורכי דין ומגשרים

משה שלום, אין ספק שמדובר בבעיה מורכבת שייתכן ויש לטפל בה ממספר כיוונים. בכל מקרה, לא ניתן יהיה לפתור את הבעיה ללא טיפול והקצאת משאבים מאוד אינטנסיביים שלך ו/או קרובי משפחה נוספים שמוכנים להירתם לטובת אמך ויפה שעה אחת קודם. יכולים להיות כאן מספר פתרונות שאת חלקם אתה ציינת. לטעמי, השאלה המרכזית שצריכה להישאל כאן היא: מה הדבר הטוב ביותר לעשות עבור אמך בשלב הזה לאור מצבה הרפואי של אימך כדי לשמור עליה ולמנוע נזקים נוספים. לא ניתן לענות על מקרה סבוך כזה במענה בפורום. ככל שתפנה למשרדנו, נשמח לבחון עבורך את האופציות השונות הקיימות בעניין זה.

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום סכסוכי שכנים