שאלת המשך בנושא ייצוג עמותה - פורום עמותות ומלכ"רים

שאלה חדשה
 • שאול

  נשלח ע"ישאול 22:37, 27 ביולי 2016

  שלום, הפנית בתשובתך לסעיף 18 לתקנון המצוי. שם אכן ישנה דרישה למינימום של 2 מורשי חתימה. אלא, שהתקנון המצוי הוא בבחינת ברירת מחדל. תקנון שמאומץ רק במקרה שהעמותה לא קבעה לעצמה תקנון משלה. אם כך, מה המניעה שעמותה תקבע תקנון או תשנה תקנון קיים בשלב מסוים במהלך קיומה, באופן בו היא תחליט, בהצבעת רוב חברי האסיפה הכללית, שהיא מסמיכה אדם אחד בלבד - כגון היו"ר או מורשה חתימה אחר - לנהל את ענייניה לכל דבר ועניין? האם זה אפשרי ואם לא, מדוע מגבילים עמותה להיות מנוהלת על ידי מינימום של שני אנשים ולא על ידי אדם אחד בלבד? האם הגבלה זו אינה בבחינת התערבות באוטונומיה של חברי העמותה לנהל את ענייניהם כהבנתם? ושוב, תודתי מראש!

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד דב קיבלוביץ

  עו"ד דב קיבלוביץ,מנהל הפורום

  09:24, 28 ביולי 2016

  מפנה אותך שוב לתשובה הקודמת שלי בעניין; הדבר אפשרי אך לא עומד בדרישות רשם העמותות בהנחיות אותן הוציא מהד' דצמבר 2015 . שם מפורטות הסיבות . כעקרון עמותה הינה תאגיד למטרות ציבוריות ( לא רק ) ולכן לא יתכן שאדם אחד ישלוט דה פקטו בניהול השוטף ובהתחייבויות של גוף ציבורי. כדי לאזן ולנקוט משנה זהירות בכל התחייבות של עמותה דורש הרשם 2 מורשי חתימה . זה אמור למנוע פעולות לא זהירות או שלא כדין / בניגוד אינטרסים של העמותה. לכן אם תחליט על כך האסיפה הכללית של העמותה ככל הנראה לא תקבל אישור ניהול תקין המקנה זכות ליהנות מכספי ציבור. אין המדובר בחברה פרטית, בה המצב שונה ורשם החברות אינו מתערב.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד דב קיבלוביץ

מנהל הפורום: עו"ד דב קיבלוביץ

עורך דין אזרחי מסחרי החל משנת 1991. בעל תואר במנהל עסקים (בהצטיינות). תחומי העיסוק העיקריים שלו הם:
למידע נוסף

077-2303836 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בשאלות ותשובות בנושאים של ייזום,  הקמה, ניהול, ביקורות ופירוק מלכ"רים;  עמותות וחברות לתועלת הציבור, הקדשות ציבוריים , התנהלות מול רשמי העמותות וההקדשות, קבלת אישור ניהול תקין, דיווחים, ביקורות עומק, ביקורות חשב כללי וכו'. כ"כ לגבי היחס בין תאגידים למטרות רווח ( חברות בע"מ) לבין התאגידים המלכ"ריים.