• 19 בינואר 2014

  ביטול ייפוי כוח כללי

  שלום רב, ברצוני לשאול על ביטול ייפוי כוח כללי של אימי.
  לפני כ5 שנים חתמה אימי החולה על ייפוי כוח לסבתי בכדי שתוכל לעזור בנושא חובות, ראוי לציין שהייפוי כוח לא נחתם במשרד הנוטריון אלא בתור לבדיקת רופא והפעלת לחץ מצד סבתי על אימי לחתום- סבתי הודתה בפניי. כעת אימי רוצה לבטל את הייפוי כוח עקב יחסים לא טובים עם סבתי וכן חשש שפן תמכור את דירתה ( היו איומים מצדה על אבי) כן בראותי את ייפוי הכוח נתגלה בפניי שתאריך הנפקת הת.ז לא תקין בייפוי הכוח ונראה כי זו ת.ז שאבדה לאימי ובבדיקת ת.ז הנוכחית נראה כי תאריך ההנפקה שונה . ממה שהבנתי יש להודיע לעו"ד שיצר את הייפוי כוח ולאשר חתימה אצל נוטריון אחר ולאחר מכן לשלוח מכתבים על ביטול ייפוי הכוח לכל הנוגעים בדבר.
  האם הבנתי נכונה בעיניין? האם אוכל לקבל הסבר צעד צעד על כיצד מבוצע התהליך?
  המצב מקומם מאוד ואני רוצה לעזור לאימי שכרגע חיה בפחד.
  בנוסף רציתי לשאול על ייפוי כוח בלתי חוזר, האם על הייפוי כוח צריך להיות רשום שהוא בלתי חוזר או שהפרטים המצויים בו מראים על סוגו? (בייפוי כוח של אימי רשום ייפוי כוח כללי)

  תודה מראש

  19 בינואר 2014
 • 29 בינואר 2014

  ביטול ייפוי כוח כללי

  שלום רב
  אכן הבנת את התהליך נכונה.
  במפורט:
  בשל משמעותו וכובד משקלו, ביטול יפויי כוח נוטריוני איננו נעשה בהינף יד. בניגוד ליפויי כוח רגיל, אשר ניתן פעמים רבות לבטלו ללא כל סייג באמצעות דואר אלקטרוני או מכתב לגורמים המעורבים (ואף בטלפון לעיתים), ביטולו של יפויי כוח נוטריוני דורש נוכחות נוספת של נוטריון.

  עושהו של ייפוי כוח, מלבד החותם על ייפוי כוח בלתי חוזר, ראשי להביא לביטולו בכל עת. תקנה 5 לתקנות הנוטריונים קובעת כי ביטולו של ייפוי כוח נוטריוני ייעשה על ידי פנייה של המייפה לנוטריון אשר בפניו נעשה הייפוי והודעה על כך שבכוונתו לבטל את ייפוי הכוח. פסקה ב' לתקנה קובעת כי הודעה זו צריכה להימסר לנוטריון בכתב כאשר חתימתו של המייפה מאומתת על ידי נוטריון אחר. דהיינו, אין צורך להגיע לנוטריון אצלו נעשה ייפוי הכוח, אך יש חובה באימות החתימה על הביטול בפני נוטריון.

  הערות נוספות בדבר הביטול: הנוטריון אשר עורך את הביטול מוציא עבור מייפה הכוח טופס ביטול הכולל את ההערה הבאה – "אין באישור זה ערוב לתקפו של הביטול". משמעות הערה זו היא שאם מיופה הכוח עשה שימוש בייפוי הכוח הנוטריוני כדין (בטרם ביטולו), והתחייב לשם כך לעסקאות או פעולות משפטיות עתידיות, ייתכן וביטול ייפוי הכוח לא יבטל את העסקאות על אתר. כמו כן, מייפה הכוח חייב להביא בפועל לביטול ייפוי הכוח וזאת על מנת להביא לכך שהביטול יהיה אפקטיבי. דהיינו, עליו לפעול בכדי למשוך את ייפוי הכוח מהמיופה. במידה והוא אינו יכול לעשות כן, עליו להודיע למחזיק\ים בייפוי הכוח כי אין לעשות יותר שימוש בייפוי, ויפה שעה אחת קודם. במידה ומיופה הכוח פעל בשמו של המבטל בבנק מסוים, חייב מבטל ייפוי הכוח להודיע על הביטול לבנק וכד'

  יפויי כוח בלתי חוזר הינו בד"כ לעניין מכר דירה לדוג' - אז תלויות בו זכויות צד ג' ולכן לא ניתן לבטלו.
  המשמעות היא, שאם נתתם יפויי כוח בלתי חוזר למכירת דירה והדירה נמכרה, אי אפשר לבטלו באופן עקרוני.
  בהצלחה,
  www.behore.co.il

  29 בינואר 2014
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?