בנייה הבמשק במושב - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
  • גדעון

    נשלח ע"יגדעון 12:00, 1 באפריל 2012

    שלום רב, אנו מעונינים לבנות בית במשק ההורים במושב. במשק שני בתים ואני מבין שניתן לבנות עד סה"כ 375 מ"ר ללא תשלום למנהל. האם ניתן לבנות בית שלישי? האם מרפסות מקורות נכללות בחשבון? מהן המגבלות על מיקום פיזי של הבנייה במשק? תודה גדעון

    השב
  • 08:43, 4 באפריל 2012

    גדעון שלום,
    הנני מפנה אותך להחלטה מס' 1155 של מנהל מקרקעי ישראל, שם תמצא תשובות מפורטות לכל שאלותיך. התנאים להצטרפות להסדר נשוא החלטה זו נקבעו בסעיף 3 להחלטה הנ"ל, וביניהם רישום חלק א' בטאבו כיחידת רישום נפרדת בשלמות. ככלל, חלקת המגורים במושב תהיה בשטח של 2.5 דונם בלבד ובהתאם לתנאים נשוא סעיף 4.1 להחלטה. סעיף 4.4.1 להחלטה אכן קובע כי היקף הבנייה הבסיסי הכולל למגורים בחלקת המגורים במושב יהיה עד 375 מ"ר בכפוף לקיומה של תוכנית תקפה. סעיף 4.4.2.2 קובע כי מימוש הבנייה יכול להיעשות במספר יחידות דיור ובגודל כפי שיקבע בתוכנית תקפה. סעיף 4.5 קובע כי תנאי לתחולת ההסדר הינו תשלום דמי חכירה בשיעור של 3.75% מערך הקרקע של חלקת המגורים עם היקף הבניה הבסיסי למגורים.

    תגובה
  • 10:50, 9 באפריל 2012

    תודה.
    מתי אפשר יהיה להתחיל לפעול לפי החלטה זו?
    ותשלום דמי החכירה הוא על כל ה 2.5 דונם או רק על השטח הבנוי?

    תגובה
  • 11:13, 18 באפריל 2012

    גדעון שלום, ההחלטה תקפה וניתן לפעול על פיה. מלשון ההחלטה עולה כי תנאי לתחולת ההסדר הינו תשלום דמי חכירה למינהל בשיעור של 3.75% מערך הקרקע של חלקת המגורים עם היקף הבניה הבסיסי למגורים. היינו דמי חכירה בגין כל חלקת המגורים. אציין עוד, כי ההצטרפות להסדר לפי ההחלטה הינו וולונטרי ויוכל להיעשות אך ורק בכפוף לקיום כל התנאים המפורטים בהסדר. על מי שלא יצטרף להסדר ימשיכו לחול הכללים הקבועים בהחלטות המועצה ונהלי מינהל מקרקעי ישראל כפי שיהיו בתוקף מעת לעת. לכן, במידה ואינך יכול לעמוד בתנאי ההסדר עליך לפנות למינהל לבירור בדבר זכויותיך לבנות במשק.

    תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.