הצבעות בוועד המקומי - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
 • חבר מזכירות

  נשלח ע"יחבר מזכירות 17:12, 4 ביוני 2013

  בנושאים בהם נדרש הוועד המקומי - מזכירות הקיבוץ לקבל החלטה ולהצביע, האם בעלי העניין יכולים להישאר בחדר כאשר ההצבעה היא הצבעה גלויה, או שהם צריכים לעזוב את החדר בו נערכת ההצבעה בעניינם? והאם הדין שונה כאשר מדובר בבעל תפקיד שאינו חבר הוועד/המזכירות?

  השב
 • 12:10, 6 ביוני 2013

  שלום רב,
  בפסיקה נקבע כי החלטה המתקבלת כאשר עניין שעליו אדם מופקד עשוי להתנגש עם עניינו האישי של אותו אדם או עם עניין אחר שהוא מופקד עליו פסולה בתכלית. כלל זה יפה גם למקבלי ההחלטות במוסדות הניהול של אגודה שיתופית. בספרה של פרופ' ס' אוטולנגי, אגודות שיתופיות – דין ונוהל, 1995, כרך א', עמ' 73 נכתב כך: "אל להם, לנושאי המשרה, לפעול לטובת האינטרסים האישיים שלהם. כשמדובר באגודות שיתופיות קטנות יחסית, החיוב לפעול לטובת מטרות האגודה צריך להוות משקל נגד לנטיית הלב להפעיל שיקולים אישיים".
  ועוד (בעמ' 263):"אסור שיהיה לחבר ועד ניגוד אינטרסים בין מילוי חובתו בהנהלת האגודה השיתופית לבין כל אינטרס אחר שלו... למנהל כלל אסור להימצא במצב של ניגוד אינטרסים אם הוא ידוע מראש, ואם הוא נקלע לתוכו – אסור לו להשתתף בהצבעה". הדברים נכונים וביתר באשר לחבר ועד מקומי החלים עליו כללים של המשפט הציבורי. כאשר מדובר בהחלטה הנוגעת באופן אישי לחבר ועד מתעורר חשש לניגוד עניינים. במצב כזה אסור לחבר הועד להשתתף בדיון, להצביע בנושא או אף לטפל בו מחוץ לישיבות הועד. לעניין מי שאינו חבר הרי שבכל מקרה אין חובה לקיים את ההצבעה בנוכחותו.
  בברכה,

  איילת רייך-מיכאלי, עו"ד

  תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.