זכויות עבודה חבר קיבוץ - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
 • ליטל

  נשלח ע"יליטל 08:28, 18 ביולי 2013

  שלום, אני מקווה שזה המקום הנכון לקבל תשובה. בעלי בן משק וחבר קיבוץ שעדיין אינו מופרט. לפני כמה חודשים הודיעו לו במפתיע כי יש לו חוב של 400 ימי עבודה, וזה כתוצאה מכך ששינו לו את המשרה בה הוא עובד לחצי מישרה. עשו זאת גם רטרואקטיבית. "תיקנו" עאלק. מה שיצר חוב על כל השנים שבהם עבד באותו המקום (בתוך הקיבוץ). לפני כשנתיים ביקשו ממנו להפסיק להעביר כרטיס כי אמרו לו שהוא מקבל גלובלי (דרך המועצה המקומית). ועכשיו הם טוענים שחסרים לו ימים בגלל שלא העביר כרטיס. חלק מהבעיה זה שהקיבוץ מקבל עליו ועל הבוסית שלו (מנהלת אולם תרבות) אותו תלוש. הם נותנים לה את רוב הכסף ומה שנשאר לו זה בערך 2000 ש"ח, משמע חצי משרה. כדי שהעניין יהיה לגמרי ברור, בעלי עובד 7 ימים בשבוע, לפעמים עד 2 בבוקר, לפעמים מ-5 בבוקר. מכיוון שהוא אדם נוח לניצול החליטו לטפס עליו ולקחת את זכויותיו. בתוך הקיבוץ זה פשוט בלתי אפשרי לטפל בזה. כל בעלי התפקיד תומכים זה בזה. איך אפשר לטפל בזה? איזה זכויות מגיעות לו בתור חבר קיבוץ? האם הוא יכול לתבוע את הקיבוץ על זה? איך זה עובד? מודה מאוד על התשובה.

  השב
 • 11:57, 28 ביולי 2013

  ליטל שלום,
  מחד, בשאלתך את מציינת כי בעלך הינו חבר ועובד בקיבוץ שאינו מופרט. בהתאם לפסיקה לא מתקיימים יחסי עובד מעביד בין קיבוץ מסורתי לבין חבר קיבוץ. מאידך, את מתארת ההתנהלות שאינה מתאימה לקיבוץ מסורתי (העברת כרטיס, תלוש כר, תשלום גלובאלי). כך שמשאלתך לא ברור מהו טיב היחסים בין בעלך לקיבוץ. בעניין זה אציין כי לאחרונה ניתן פסק דין הקובע כי בין קיבוץ מתחדש לחבר הקיבוץ מתקיימים יחסי עובד מעביד. על פסק דין זה הוגש ערעור והוא נדון כיום בפני בית הדין הארצי לעבודה. מכל מקום, במידה וזכויותיו של בעלך נפגעו על ידי הקיבוץ, כמובן שפתוחה בפניו הדרך להגיש תביעה כנגד הקיבוץ. מוצע לבדוק, באמצעות ייעוץ משפטי מה טיב היחסים המשפטיים בין הקיבוץ לבין בעלך.
  בברכה,
  איילת רייך-מיכאלי, עו"ד

  תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.