ביטול פרוייקט הרחבה בקיבוץ החותרים - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
 • אייל מור יוסף

  נשלח ע"יאייל מור יוסף 13:28, 3 בנובמבר 2013

  שלום איילת קיבוץ החותרים ליד חיפה פתח את שעריו לקליטת חברים במסגרת קיבוץ מתחדש. חברת בוני החותרים בעמ הייתה אמורה להוציא לפועל את בניית הבתים. כעבור מספר חודשים לאחר שהשקעתי זמן ומשאבים בהליך הקבלה הודיע הקיבוץ באופן חד צדדי כי הפרויקט בוטל ( כנראה בשל סכסוך בין חברת בוני החותרים לקיבוץ) שאלתי היא האם ניתן לתבוע את הנזקים שנגרמו לאשתי ולי ( אובדן ימי עבודה תשלומים עבור מבחני מיון בדיקות כלכליות מכירת נכס ועוד).

  השב
 • 23:49, 27 בנובמבר 2013

  אייל שלום,
  בפסיקה נקבע כי ביטול מועמדותם של מי שעמדו להתקבל כחברי אגודה ולהתיישב באגודה מהווה הפרהת חוזה אם אומנם נוצרו לפני כן יחסים חוזיים תקפים בין הצדדים. בעניין זה ראה את פסק הדין שניתן בעא 304/83 המועצה האזורית קישון נ' זכאי עדנה. באותו עניין פסק בית המשפט המחוזי פיצויים למתיישבים עקב הפרת ההתחייבות לקבלם לחברות במושב. בית המשפט העליון דחה את ערעור המושב תוך שהוא קובע כי לאור נסיבות אותו מקרה הוכח כי המושב גמר בדעתו לקבל את המתיישבים כחברים ולפיכך נוצרה התקשרות חוזית תקפה וכי הודעת הביטול היתה בגדר הפרת חוזה. כמו כן, יש לבדוק האם ההסכם בין הקיבוץ לבין החברה הינו חוזה לטובת צד ג' שיכול וגם מכוחו הנכם זכאים לדרוש פיצויים. מבלי לגרוע מהאמור אציין כי תקנה 2(ג) לתקנות האגודות השיתופיות (חברות) תשל"ג-1973 קובעת כי "מי שסירבו לקבלו כחבר באגודה, רשאי לערער על הסירוב בפני האסיפה הכללית של האגודה זולת אם נקבעה רשות אחרת בתקנות האגודה". לפי הפסיקה, עצם אי הגשת ערעור לאסיפה הכללית על ההחלטה שלא לקבל מועמד כחבר, ופנייה לערכאות המשפטיות, עלולה להצביע על כך שהמועמד ויתר על בקשתו להיות חבר ומבקש את תרופתו בבית המשפט על דרך של פיצויים ולא על דרך של אכיפת האגודה לקבלו כחבר.
  בברכה,
  איילת רייך-מיכאלי, עו"ד

  תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.