האם ישוב דתי יכול לא לקבל לשורותיו חילוני - היישוב מונה כ 20 משפחות - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
 • הלנה

  נשלח ע"יהלנה 19:03, 24 בינואר 2014

  ברצוננו לשאול לגבי ישוב דתי וכן לגבי קיבוץ בו אנחנו גרים המסרב להתחיל איתנו תהליך קליטה . היישוב מעבר לקו הירוק .

  השב
 • 09:23, 25 בפברואר 2014

  הלנה שלום, משאלתך עולה כי ייתכן ועל האזור בו את מתגוררת חלים החוקים אותם החיל המושל הצבאי. לכן, האמור להלן כפוף לכך כי החוקים הרלוונטיים הוחלו גם על מקום מגורייך. במידה ורצונך להתקבל כחברת קיבוץ- בפסיקה נקבע כי בית המשפט לא יתערב החלטת אגודה ולא יכריח אותה לקבל מועמד כחבר קיבוץ. עם זאת על האגודה מוטלת החובה לפעול בתום לב בשקיפות והבגינות. עוד יצוין כי תיקון מס' 8 לפקודת האגודות השיתופיות, המכונה בפי הציבור "חוק ועדות הקבלה" (להלן: "החוק"), חל בין השאר גם על הרחבה של קיבוץ, של מושב שיתופי, של מושב עובדים או של כפר שיתופי, המאוגדת כאגודה שיתופית שהרשם סיווג אותה כיישוב קהילתי כפרי או כאגודה שיתופית להתיישבות קהילתית. בהתאם לתיקון זה לפקודה, ועדות קבלה של הרחבות במקומות הנ"ל, העומדים גם ביתר הגבלות החוק (כגון: עד 400 בתי אב), רשאיות לסרב לקבלת מועמד למושב מהשיקולים שקבעו בפקודה וביניהם חוסר התאמה של מועמד למרקם החברתי תרבותי של היישוב הקהילתי שיש יסוד להניח כי יהיה בו כדי לפגוע במרקם זה.
  בברכה,
  איילת רייך- משרד עורכי דין וגישור

  תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.