תשלום עבור גדר בין שכנים - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
  • עדינה

    נשלח ע"יעדינה 17:20, 17 במאי 2012

    שלום רב, אני בניתי בית ונכנסתי לגור בו לפני כחודשיים. בגבול המגרש שלנו היה קיים בית וגדר אשר נבנתה מתוקף דרישות המועצה בהיתר. השכנים ביקשו שנשלם חצי מהמחיר שעלתה להם הבנייה (לכל הדעות מחיר מופקע ביותר, מה גם שנבנה לפני כ 8 שנים בערך..). יש לציין כיי בדקנו במפות המדידה וגילינו שהגדר כ ו ל ה בנויה מקו בניין ופנימה אליו לגינה, כלומר לא נמצאת בטווח השטח שלי כלל. יש האומרים שאני ״נהנית ״ ממנה... מה המשמעות של זה בכלל? אני מודעת למורכבות של סעיף 49 לחוק המקרקעין ושהנושא מגוון למדי.. האם עלינו לשלם עבור הגדר שאיננה נמצאת בכלל בשטח שלי (כמובן שלא ביקשו מאיתנו לפני בנייתה מכיוון שלא היינו בתמונה בכלל, ואולי בשל כך גם נבנתה שלא בשטח שלנו..) יש לציין כי במחצית מאורך הגדר אנחנו בנינו גדר נוספת מאחר ובנינו חצר אנגלית ורצינו שתהיה תמיכה בטוחה! לסיכום שאלותי: 1. האם במצב שהגדר איננה בשטחי כלל אך אני ״נהנת@ ממנה (מול הקיר חולה הרכב שלי) , אני מחוייבת בחצי מעלות הבנייה שלה? 2. בהנחה וכן, איך מחשבים את החלק הזה בבנייה , שנעשתה לפני כשמונה שנים? אם אין קבלות על הגדר עצמה? הרי אני יודעת שכשבונים בית אין חלוקה לגדר, מרתף, קומה א וכו׳ תודה ואשמח לתשובתכך, עדינה 

    השב
  • 09:12, 20 במאי 2012

    שלום רב. אכן הנושא מורכב ומייחס לשטחים רבים מתחום המשפט (חוק המקרקעין, עשיית עושר ולא במשפט דיני התישנות ועוד) ולא ניתן לתת תשובה חד משמעית במסגרת פורום זה. סעיף 49 לחוק שהזכרת מתייחס למצב בו הגדרה נבנית בין הבתים. במקרה שאת מתארת כל הגדר בנויה בשטח של השכן ועל כן לכאורה אין לו רלוונטיות. לא למותר לציין כי בכפוף לסייגים בחוק קיימת התיישנות לתביעות כספיות לאחר 7 שנים.

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.