סיכויי הגשה על תביעה לפיצוי מוסכם נגד קבלן על אי רישום בית משותף - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • ררר

  נשלח ע"יררר 21:17, 18 ביולי 2012

  שאלה לי בנוגע לפיצוי מוסכם בחוזה מכר ביני לבין הקבלן בגין אי רישום בית משותף. לאחר שנים רבות, כאשר תקופת ההתיישנות כפי שיפורט בהמשך מקרות כניסתי לנכס ועד קבלת טופס 4 ועד הלום עדיין תקפה ביחס לתביעה לפיצוי מוסכם, רישום בית משותף בבניין הוסדר סוף סוף במלואו לאחר הליך משפטי שאני לא הייתי צד לו מטעמיי. היה ידוע לי כנתון ברור מזה זמן רב, כי יש לי בחוזה סעיף פיצוי מוסכם בהסכם המכר מול הקבלן המורה לו על מתן פיצוי ללא הוכחת נזק לידיי על אי רישום הבית והדירה עד תקופה מסוימת, תקופה שאין חולק כי הקבלן איחר בה רבות ובאופן בלתי סביר ברישום עד הלום מולי. כפי שציינתי העילה עדיין קיימת ולא התיישנה אך הרישום הוסדר סוף סוף, האם תעמוד תובענה זו כדין וניתן יהיה לתבוע בגינה על הפיצוי המוסכם המגיע לי גם אם הרישום כבר הוסדר כאשר הפיצוי כמצוין בסעיף הוא ללא הוכחת נזק? האם בכלל קיים איזשהו נפקות לכך שבגלל שהרישום בסוף הוסדר זה מייתר תביעה לפיצוי מוסכם ללא הוכחת נזק או שניתן לתבוע כי בכל זאת הקבלן לא עמד בזמנים ואין לי חובה להוכיח שניזוקתי עפ"י ההסכם? אני מדגישה כי בסעיף בין הקבלן אלי, נקבע במפורש כי הפיצוי על אי הרישום הוא ללא הוכחת נזק כשבפועל הרישום הוסדר רק לאחרונה, כאשר בכל התקופה עד לניהול ההליך המשפטי ע"י גורמים אחרים נשלחו מכתבי התראה מטעמי ועל ידי באי כוחי דאז התובעים את הפיצוי והסדרת הרישום, אך בהליך המשפטי עצמו לא הייתי מעורבת ו/או מיוצגת. החשש הינו בגלל העיתוי, האם תובענה מזו תיתכן לכאורה ותהיה קנטרנית ו/או אולי אף חסרת תום לב ו/או נגועה באי ניקיון כפיים ותידחה ע"י בימ"ש ואקבל הוצאות וסתם אבזבז שכ"ט עו"ד בגלל שכבר הוסדר הרישום אפילו שעברו הרבה מאוד שנים מקרות ההתחייבות, אבל אין עדיין התיישנות כי חיכיתי לסיום ההליך המשפטי והרישום? האם העובדה שאין צורך בהוכחת נזק על ידי בגין האמור בהסכם תייתר את נפקות הרישום העכשווי שהוסדר רק לאחרונה וניתן יהיה לתבוע גם לאחר מכן בגלל האיחור החריג כל כך של הקבלן אלי? כאמור תקופת ההתחייבות והרישום עצמו מצד הקבלן ומנגד הרישום וסיום הטיפול המשפטי בתיק היה רק לאחרונה ונעשה זמן רב מאוד אחרי, כאשר מנגד לי יש עדיין עילה שלא התיישנה בגין האמור לעיל ורק לאחרונה נודע לי מאותם גורמים שהרישום הוסדר בהליך משפטי נפרד שלא הייתי צד לו, למרות שכאמור בטרם קיומו פעלתי רבות בתלונות ומכתבי התראה בדרישה לקבלת הפיצוי והסדרת הרישום ובזכותי בכלל גורמים אחרים פתחו בהליכים נגד הקבלן ורק כך הוסדר סוף סוף הרישום. מה דעתכם/ן חברים/ות? האם הגשת תביעה שכזו בדין ויש סיכוי עקרונית לפיצוי וניהול ההליך מול הקבלן בבימ"ש לאחר שהרישום הוסדר בפועל בפועל וסיום ההליכים המשפטיים באותה סוגיה? האם ייתכן ואהיה מושתקת מלתבוע את הפיצוי המוסכם למרות שברור לכל כי גם אם הרישום הוסדר מדובר באיחור רב של שנים רבות? במידה ואותם גורמים תבעו באותו הליך פיצוי רק לעצמם באותם נסיבות מול הקבלן זה סוגר את הגולל עלי ולתבוע בעילת הפיצוי המוסכם? תודה רבה וסופ"ש נעים

  השב
 • 12:34, 19 ביולי 2012

  שלום רב. אני מיצע לפנות לעו"ד ולקבל ייעוץ.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.