• 20 בספטמבר 2012

  חומה משותפת

  שלום,
  אני גר בנחלתי במושב כ-60 שנה. לפני כ-3 שנים קנה איש עשיר את המגרש השכן והקים ביתו. הוא הגביה שטחו במטר אחד ובנה לאורך הגבול חומת בטון מסיבית ויקרה.גובהה מכיווננו כ-250 ס"מ ועליה גדר קלה נוספת של 150 ס"מ, סה"כ כ- 4מ'. יצויין כי מאז ומעולם היו המגרשים באותו מפלס,ומעולם לא היתה ביניהם חומה בנוייה. כעבור שלוש שנים,בעקבות ויכוח זניח בתחום אחר, תובע השכן מחצית מעלות החומה (כ-200 אלף ש"ח). יצויין שמעולם לא חתמתי על דבר, לא סוכם איתי דבר, לא התייעצו איתי על גובה, רוחב וביסוס החומה. משער שהיא נבנתה בהיתר. האם יש לו קייס? האם אני צריך לסבסד חומת בטון יקרה להחריד ומסיבית,ובדיעבד ? תודה רבה ושנה טובה !!

  20 בספטמבר 2012
 • 25 בספטמבר 2012

  חומה משותפת

  שלום רב וגמר חתימה טובה. החוק קובע כי "קירות, גדרות, עצים, ומחוברים כיוצא באלה הנמצאים במיצר של מקרקעין שכנים (להלן - מחוברים שבמיצר), יראום כנכסים בבעלות משותפת של בעלי המקרקעין השכנים, כל עוד לא הוכח היפוכו של דבר.
  מחוברים שבמיצר רשאי כל אחד מבעלי המקרקעין להשתמש בהם למטרה שלשמה הוקמו, וחייב הוא להשתתף בהוצאות הדרושות כדי להחזיקם במצב תקין לפי שיעור שהוסכם ביניהם, ובאין הסכם כזה - בחלקים שווים, זולת אם מידת השימוש בהם היתה שונה."
  במקרה שלכם ועל מנת לתבוע את ההשתתפות בהקמת יהיה על התובע להוכיח שהגדר אכן נבנתה במיצר. כן יהיה משקל לעובדה שלא נתבקשתם לתת את הסכמתכם, לא היה צורך בהקמה והוצאה המופרזת בהקמת הגדר. רצוי לברר גם את שאלת ההיתר.

  25 בספטמבר 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?