• 7 בינואר 2013

  העברת דירה ללא תמורה - דירה במתנה

  שלום לכולם,

  אשמח לקבל ייעוץ לגבי העברת דירה ללא תמורה (מתנה(.
  המצב הוא כזה:
  אבא של אישתי רכש לפני מספר שנים דירה באזור המרכז. על אבא של אישתי היו באותה תקופה 2 דירות רשומות, ועל מנת שלא יצטרך לשלם מס על הדירה ה 3, הוא רשם אותה על אישתי. הדירה לא הייתה שייכת לאישתי - לא היא זאת ששילמה את המשכנתא או זאת שהמשכנתא הייתה רשומה עליה. על הדירה אין כיום משכנתא, היא ללא ממושכנת. לא יודע אם זה מידע חשבון, אבל לפני החתונה, נחתם הסכם ממון על הדירה על מנת שלי לא יהיה זכויות אליה במידה ונתגרש.

  לאחר חצי שנת נישואים, אבא של אישתי החליט למכור לנו את הדירה במחיר עלות - כפי שציינתי הדירה כבר רשומה על שם נטע, אז כל מה שנשאר לעשות הוא פשוט לקחת משכנתא ולשלם לו את הסכום, לבטל את ההסכם ממון ולהוסיף את השם שלי בטאבו.

  הלכנו לבנק, ניסינו לקחת משכנתא וסורבנו כי משרד המשפטים לא מאשר לקחת משכנתא על נכס שרשום על בעל לוקח המשכנתא. מה שכן אישרו זה לקחת הלוואה לכל מטרה (מימון של 50% על הנכס). החלטנו שלא לקחת את ההלוואה הזאת בגלל שאין לנו 50% מעלות הנכס, וגם הריביות על הלוואה לכל מטרה גבוהות בהרבה מאשר משכנתא, דבר שבסופו של סיכום לא יוצא משתלם.

  חשבנו על אופציה אחרת - לבצע העברה ללא תמורה את הדירה לאבא של אישתי - ואחרי שנבצע את ההעברת בעלות - ניהיה זכאים לקנות את הדירה ממנו מכיוון שהדירה לא רשומה על שם של אישתי וניהיה זכאים לקחת משכנתא עפ"י חוק.

  השאלה שלי היא כזאת:

  האם צעד זה הינו חוקי?

  עלות הדירה הינה 1,000,000 (מיליון ש"ח). לפי מה שביררתי מס רכישה הוא לדירות שמעל ל 1.42 מילון שקל. הדירה שווה פחות. האם בהעברה ללא תמורה חישוב המס הרכישה שונה?

  האם הוא יצטרך לשלם מס כלשהוא בגלל שיש לו כרגע 2 דירות ובמידה ונעביר יהיו לו סה"כ 3 דירות?

  האם אחרי העברת דירה ללא תמורה - הוא יוכל למכור את הדירה אחרי חודש? אחרי הבנתי שיש תקופת צינון. האם זה תקף גם לדירה שהועברה ללא תמורה?

  כפי שהבנתי אנחנו פטורים ממס שבח מכיוון שזוהי עסקה בתוך המשפחה.

  אשמח לעזרתכם - מודה מראש לכל העוזרים.
  תודה רבה והמשך שבוע מצויין!

  7 בינואר 2013
 • 15 בינואר 2013

  העברת דירה ללא תמורה - דירה במתנה

  רן שלום רב. מציע לך לפנות לפורום המיסים באתר.

  15 בינואר 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?