בנייה על הגג בבניין דירות - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • לי

  נשלח ע"ילי 08:28, 10 באפריל 2013

  שלום רב, אני מחפשת ייעוץ בנושא תוספת בנייה על הגג. אני גרה בבניין בן חמש קומות, בעלי הפנטהוס בקומה החמישית מעוניינים לבנות לעמצם חדר נוסף על הגג שלהם (שזהו שטח משותף של כל דיירי הבניין), הם לא מציעים שום תמורה כספית לשכנים, רק אומרים שכמחווה לשכנות טובה הם יבצעו שיפוץ קוסמטי ללובי הבניין. הם גם טוענים כי אין לאף שכן סיבה אמיתית לסרב לבקשתם מלבד קינאה וצרות עין, וכי גם עצם העובדה שהשטח ממוקם על הגג גורמת לכך שלאף שכן אין באמת מה לעשות בשטח הזה. כמו כן הם טוענים כי אינם חייבים בהסכמה של 100 אחוז מהדיירים, וברגע שישיגו הסכמה של 75 אחוז- הם יוכלו לבצע את תוכניתם. ברצוני לציין כי למרות הבטחתם לשיפוץ הקל של הלובי, בחלקו העליון של דף החתימות ישנו משפט המנוסח בשפה מישפטית שמה שהצלחתי להבין ממנו זה שהם אינם מחוייבים בשום פיצויי כספי לדיירי הבניין- כלומר שאנו מוותרים על חלקינו בגג כמתנה. האם הם צודקים.? מה עלינו לעשות/לבדוק לפני שאנו חותמים להם?. תודה רבה.

  השב
 • 09:42, 10 באפריל 2013

  שלום רב. כעקרון החוק קובע כי רשאים מי שבבעלותם שלושה רבעים מהדירות ושני שלישים מהרכוש המשותף צמוד לדירותיהם, להחליט בדבר הוצאה של חלקים מסויימים מהרכוש המשותף והצמדתם לדירה פלונית, לשם בניה שמטרתה הרחבת אותה דירה, וכן להחליט בדבר חלוקת זכויות הבניה הנדרשות לצורך זה, ואולם, היה נושא ההחלטה כאמור הרחבת דירה פלונית אחת או יותר לשם בניית מרחב מוגן דירתי או מרחב מוגן קומתי, רשאים להחליט על כך מי שבבעלותם שישים אחוזים מהדירות.
  במידה ובעל הדירה מבקש לבצע הרחה העולה על חלקו ברכוש המשותף אזי עליו לשלם במועד החלטת ההרחבה, תשלומי איזון לבעל דירה שדירתו אינה ניתנת להרחבה או שההרחבה פחותה מחלקו היחסי ברכוש המשותף. בהעדר הסכמה לגובה כספי האיזון החוק קובע מנגנון לקביעת גובה תשלומי האיזון על ידי שמאי מקרקעין, שימונה בהסכמה.

  תגובה
 • 17:20, 12 בספטמבר 2013

  במידה ומתנגדים יותר מרבע מבעלי הדירות - האם יש משמעות לסיבת ההתנגדות, או עצם ההתנגדות מספיקה על מנת להכשיל את תהליך האישור?
  ומצד שני, האם ייתכן מצב כי קיים רוב של שלושה רבעים (והמחזיק בשני שליש מהרכוש המשותף), והמתנגדים מחזיקים בסיבה מהותית, ובשל כך יכשל התהליך?
  תודה!
  אסף.


  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.