רכישת דירה עזרה - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • יניב

  נשלח ע"ייניב 09:32, 10 באפריל 2013

  שלום רב, אני מעוניין לרכוש דירה ששימשה ב-10 השנים האחרונות כחנות (עסק) של המוכר. אני מתכוון להשתמש בדירה לצורך מגורים. שאלתי היא האם בעסקה כזו צריך לשלם מע"מ ואם כן מי משלם אותו? תודה רבה

  השב
 • 09:55, 10 באפריל 2013

  שלום רב. כעקרון מכירת נכס בידי עוסק במהלך עסקו לרבות מקרקעין ששימשו או המשמשים או ישמשו לעוסק ומכירתם אינה שבשגרה, כגון: רכוש קבוע חייב במע"מ בין שהמקרקעין מהווים מלאי ובין שהם מהווים רכוש קבוע בעסקו.
  קיימת חלופה נוספת לחיוב והיא "עסקת אקראי". לפי חלופה זאת, מכירת מקרקעין תיחשב כעסקת אקראי בהתאם למעמדם של המוכר והקונה. די בכך שמוכר אין עיסוקו במכירת מקרקעין, ושהקונה הוא עוסק למשל בכדי להטיל חוות במע"מ.
  לאחר שאמרנו כל זאת מוצע לפנות ולהעזר ברו"ח בטרם החתימה על העסקה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.