חלוקת שטח משותף- רישום בטאבו - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • ערן

  נשלח ע"יערן 14:28, 8 במאי 2013

  שלום רב, אנו מתגוררים בבית משותף צוד קרקע, כאשר ישנן שתי דירות על הקרקע+2 כקומה א',(סה"כ 4 דיירים). קרקע המגרש כ-600מ"ר מוגדרת כשטח משותף וכך גם הגג ואין רישום בטאבו. השייר שמעלי בנה על הגג וזאת לאחר שחתמתי לו כי אני מוכן והוא בתמורה נתן לי להשתמש בשטח הגישנה ש"מוגדר" שלו. אציין כי ישנה חתוקה בהסכמה כי הקומות העליונות מקבלות את השטח העורפי ואיךן הקרקע מקבלות את החזית והצד. כיום בבואי למכור את הדירה אני מעוניין לבצע רישום בטאבו של הבית ושטח האדמה (אדמת מנהל) אך השכן טועל לבעלות על הגג ועל השטח מאחור ואף הגים חומה כדי לתחם את השטח. שאלתי איפה הינה- האם אני זכאי לתבוע חלוקה שווה של הקרקע תוך התחשבות בעובדה כי הוא בנה על הגג יח' דיור + מרפסת רחבת ידיים. אציין כי לא חתמתי על וויתור זכויות על הגג. תודה ערן

  השב
 • 11:51, 12 במאי 2013

  אם אין רישום בית משותף בטאבו הקביעה היחידה של מה יקרא משותף מסומנת בתשריט היתר הבנייה, כלומר הגינה מסביב לשטח הבנוי. צריך לבדוק בחוזים המקוריים איך מכר הקבלן את מה שמכר לכל אחד מהדיירים, אולי שם נכתב מה מוצמד למי.
  מה זה נקרא "מוגדר שלו" איפה מוגדר? מי הסכים? יש מסמך?
  השכן בנה חומה, בנה תוספת, יש לו היתר בנייה? יש לו הסכמת מינהל? שאר השכנים חתמו? החצר היא גם שלהם אם אין חלוקה קודמת מוסכמת.
  בנה יחידת דיור נוספת- בכלל הגזים, נשמע כמו בניה ללא היתר.
  לגבי תשריט בית משותף- חיב בהסכמת כל השכנים, צריך עו"ד, מודד ועוד . מציע לך לפנות לפורום בתים משותפים "קהילות" יש שם גם יעוץ משפטי רלוונטי לבתים משותפים.

  תגובה
 • 16:44, 16 במאי 2013

  שלום רב,

  מפנייתך לא ברור האם אתה מתכוון לחזור בך מההסדר שהשגת?

  בכל מקרה יש לבחון עניינים מסוג זה בהתאם לדיני החוזים, תום לב והפרת התחייבויות לדוגמא, ולדיני הקניין. הסכמי שיתוף למינהן רושמים בדרך כלל בלשכת רישום המקרקעין. אם מדובר כאן גם על מכר הרי שהדבר הצריך דיווח ורישום. עלייך להתייעץ עם בעל מקצוע מתאים שכן העניין מורכב וחסרים נתונים רבים בפנייתך.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.