רכוש משותף ותשלומי איזון - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • יאיר

  נשלח ע"ייאיר 23:06, 15 ביוני 2013

  אנו מתגוררים בבניין מדורג. יש מהשכנים שפרצו אל החלל שמאחורי הדירה (כנראה הרחיבו עוד באמצעות חפירה) וסיפחו את המרחב לדירתם. בקומה חמישית (שהיא גם קומת קרקע מהכביש העליון) סיפחו את החלל (לאחר תוספת חפירה) שתחת לדירה. האם החללים והשטחים הללו שהורחבו וסופחו לדירות זה בגדר "רכוש משותף" ? האם היה עליהם לקבל את הסכמת השכנים ? (מבלי להתייחס לנושא על היתר מהעיריה שככל הנראה אין (לפחות לא על הכל) ? והאם בניה כזו נחשבת להרחבה מבחינת תשלומי איזון המחייבים את המרחיב או לחילופין מונעים ממנו אפשרות לבקש תשלומי איזון במידה ובעל הקומה העליונה ירצה לבנות על הגג. תודה שבוע טוב

  השב
 • 11:15, 17 ביוני 2013

  שלום רב. הגדרת רכוש משותף בחוק המקרקעין כוללת גם את הקרקע. כעקרון כל שותף יכול לעשות שימוש סביר ברכוש המשותף כל עוד הוא אינו מונע את השימוש מיתר הבעלים וכמובן בהנחה שהכל נעשה על פי כל דין. לאחר שאמרנו זאת רשאים מי שבבעלותם שלושה רבעים מהדירות ושני שלישים מהרכוש המשותף צמוד לדירותיהם, להחליט בדבר הוצאה של חלקים מסויימים מהרכוש המשותף והצמדתם לדירה פלונית, לשם בניה שמטרתה הרחבת אותה דירה, וכן להחליט בדבר חלוקת זכויות הבניה הנדרשות לצורך זה. ככל שבעל אותה יחידה שהורחבה ניצל יותר זכויות מהמגיע לו יהיה עליו לשלם תשלומי איזון ליתר הדיירים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.