אי עמידה בהסכם שניתן בעל-פה - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • ברוך

  נשלח ע"יברוך 14:29, 10 ביולי 2013

  רכשנו דירה, תחילה סוכם שברשות המוכר יעמדו שלושה חודשים עד פינוי הדירה. לאחר מכן, המוכר ביקש שנאריך את הזמן על מנת שלא יהיה לחוץ שאם לא ימצא דירה יפר את החוזה, ומתוך התחשבות ואמון בו, הארכנו את התקופה ובחוזה בכתב הוא מחוייב לפנות את הדירה תוך חצי שנה מחתימת החוזה. המוכר הבטיח לא פעם שברגע שימצא דירה הוא יפנה אותה וימסור את המפתח לפני התאריך שכתוב בחוזה, זה בעצם היה התנאי שלנו (לא כתוב) להארכת הזמן עד חצי שנה. לאחר שמצא דירה, המוכר הודיע לנו על תאריך הפינוי (חודשיים לפני התאריך שכתוב בחוזה). שלושה שבועות לפני תאריך הפינוי, הוא הודיע על עזיבה מיידית, וביקש שנעביר את הכסף על מנת שיתן את המפתח. מכיוון שהבנק היה סגור באותו יום, לא יכולנו להעביר את התשלום האחרון. עורך הדין של המוכר, איים שבמידה ולא נשלם באותו יום הם ישיכרו את הדירה. הדברים שאמר לא נלקחו ברצינות, כי חשבנו שהוא רק מנסה להלחיץ אותנו וביום למחרת כבר היינו בבנק על מנת לבצע את ההעברה, אך קיבלנו טלפון מעורך הדין שלנו שאמר שלאחר שיחה עם עורך הדין של המוכר הוא הבין שהם לא מתכננים לתת לנו את המפתח, אלא להשכיר את הדירה. בעקבות דבריו, ההעברה לא בוצעה, ונסיונות רבים להגיע להסדר נכשלו. עורך הדין של המוכר החליט "לבוא לקראתנו" ודרש 10,000 ש"ח בתמורה לכניסה מוקדמת לבית ושלא ישכיר את הדירה. לאחר שעורך הדין שלנו אמר לו שאנחנו לא מוכנים לשלם על כניסה מוקדמת, ונתבע אותם במידה וישכירו את הדירה, הסכום שדרש פחת לסכום של 2500 ש"ח. ברצוני להבהיר שמספר פעמים המוכר הבטיח (בעל-פה) שיתן לנו את המפתח מיד כשימצא דירה. מעולם(!!!) לא דובר על תשלום נוסף שידרש במידה ותהיה מסירה מוקדמת של המפתח. ניסינו לדבר עם המוכר, שהוא איש מבוגר (שנראה לנו מאוד הגון וישר), על מנת שיבין את הצד שלנו ויעמוד במילה שנתן, הוא בתגובה אמר שהוא לא מחליט, ומי שמחליט זה עורך דינו. במקרה, יש בינו לבין עורך הדין שלו קשר משפחתי. ניסינו לדבר ישירות עם עורך הדין שלו, שלפי דבריו יש לו השפעה עצומה על המוכר, ואמר שלא יתן לנו את המפתח אם לא נשלם לו "סכום סמלי" על הכניסה המוקדמת. כשנשאל למה הם מתנהלים בצורה כזו לא הוגנת, הוא ענה שכל מה שנאמר בעל-פה הוא חסר חשיבות, ורק מה שכתוב בחוזה נחשב. לסיכום, הם ניצלו פירצה שהיתה בחוזה, רימו אותנו, ניסו לסחוט אותנו, והשאירו אותנו חסרי אונים. אנחנו לא מתכוונים לשלם להם שום סכום שלא סוכם מראש ולא מגיע להם. מה באפשרותנו לעשות כרגע על מנת למנוע מהם להשכיר את הדירה ולעמוד בהתחייבותם? האם לדברים שנאמרו בעל-פה יש משקל במקרה הזה (יש עדים לכך)? תודה ויום טוב.

  השב
 • 12:55, 11 ביולי 2013

  שלום רב. מאחר והמדובר בהמשך של עסקה בה הייתם מיוצגים על ידי עו"ד אשר מכיר את ההסכם ותנאיו וכן את הארועים שבאו בעקבותיו הכי טוב להתייעץ עם עוה"ד שלכם לגבי הפעולות שניתן ו/או צריך לבצע כעת. למותר לציין כי על מנת שניתן יהיה להשיב לשאלתך יש לקרוא את הוראות ההסכם ותנאיו. לאחר שאמרנו זאת וכעקרון במירב החוזים הבסיסיים ישנו סעיף בהסכם המונע כל שינוי במצב המשפטי בנכס מצדו של המוכר ובכלל זה גם השכרת הנכס ומסירתו לאחר.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.