ממתי חלה חובת התשלום על החומה המשותפת - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • זוהר גואטה

  נשלח ע"יזוהר גואטה 10:37, 18 ביולי 2013

  שלום רב. בניתי חומה משותפת בני ובין כל המגרשים הגובלים אלי . יש מגרש שבעליו עדיין לא מתכוון לבנות . האם אני יכול לחייב אותו לשלם לי תמורת החומה המשותפת למרות שהמגרש שלו עדיין ריק. יש לציין שהחומה כבר נבנתה לפני שנתיים .

  השב
 • 16:56, 21 ביולי 2013

  שלום רב. כעקרון החוק קובע כי " קירות, גדרות, עצים, ומחוברים כיוצא באלה הנמצאים במיצר של מקרקעין שכנים (להלן - מחוברים במיצר), יראום כנכסים בבעלות משותפת של בעלי המקרקעין השכנים, כל עוד לא הוכח היפוכו של דבר.
  (ב) מחוברים שבמיצר רשאי כל אחד מבעלי המקרקעין להשתמש בהם למטרה שלשמה הוקמו, וחייב הוא להשתתף בהוצאות הדרושות כדי להחזיקם במצב תקין לפי שיעור שהוסכם ביניהם, ובאין הסכם כזה - בחלקים שווים, זולת אם מידת השימוש בהם היתה שונה."
  החובה לפי סעיף 49(ב) לחוק המקרקעין הינה להשתתפות בהוצאות אחזקה וניהול ולא בהשתתפות בעלות הקמה. אך לכלל זה נקבע חריגים, כמפורט בהלכה הפסוקה. כן למשל מצא בית המשפט חובת השתתפות בהקמה, כאשר טויח צד החומה, נעשה שימוש בחומה, וכאשר ניתנה הסכמה מסוימת לנשיאה בעלות הקמתה. בתי המשפט נוטים לחייב את השכן גם מכח חוק עשיית עושר ולא במשפט.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.