זיכרון דברים וחוזה - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • אלי

  נשלח ע"יאלי 08:53, 1 באוקטובר 2013

  שלום רב, אני מעוניין למכור דירה בינואר 2014 משיקולי מס. האם ביצוע זיכרון דברים היום עם הקונה יאפשר לי לערוך חוזה שתוקפו יהיה החל מינואר 2014? תודה רבה אלי

  השב
 • 09:55, 7 באוקטובר 2013

  אלי שלום, אנשים פועלים תחת לחץ ו/או התלהבות לחתום על זיכרון דברים, שמא הדירה תימכר לאדם אחר ו/או המוכר יחליט להעלות את המחיר ו/או כל סיבה אחרת. סכנה ראשונה היא שמסמך זה עשוי להיות מחייב לכל דבר ועניין ואז ביטולו עלולה להוביל להוצאות מיותרות ולהרבה עוגמת נפש. ברוב המקרים נוסח זיכרון הדברים נלקח מאחד מאתרי האינטרנט. נוסח זה עשוי להיות בעייתי. סכנה שנייה היא שמועד החתימה על זיכרון דברים קובע לעניין מועד הדיווח לרשויות המס. במידה וחתמתם על זיכרון דברים וכעבור זמן מה על חוזה, הרי שמניין הימים לדיווח לרשויות המס על העסקה יחל מיום חתימה על זיכרון הדברים ולא על החוזה. סכנה שלישית היא שיש לבצע בדיקות מקדמיות טרם חתימה על זיכרון הדברים. לסיכום : זיכרון דברים, גם אם אינו מנוסח על ידי משפטן, הנו מסמך משפטי מחייב, גם אם אינו כולל את כל הפרטים המהותיים לעסקה, שכן כיום בית המשפט מייחס חשיבות גבוהה יותר לכוונת הצדדים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.