חומת הפרדה בין שני מגרשים - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
  • קיר הפרדה בין שכנים

נשלח ע"יקיר הפרדה בין שכנים 10:34, 28 באוקטובר 2013

שלום רב, אני ושכני גרים בבית דו משפחתי. בימים אלה סיימתי שיפוץ רחב בבית שכלל גם בניית קיר הפרדה בין שני המגרשים. הקיר נבנה בתוך שטח החצר שלי בשל התנגדות השכן לבנייתו. (עלי לציין כי כל הבנייה נעשתה לאחר אישור ועדה עירונית ומחוזית) שאלתי: א. האם קיימת חובה עלי לסיים את הקיר בצידו השני (קרי בצד השכן) על פי דרישתו? ב. האם קיים חוק אשר מחייב בניית החומה בשטח שלי, אך במרחק מינימלי מקו הגבול בין החצרות? (כיום הקיר נבנה כ- 10 ס"מ בשטח שלי) ג. האם יש באפשרותי לדרוש מהשכן להחזיר את גדר הרשת שהייתה במשך 20 שנה בין החצרות למצבה הקודם? (הוא החליט להסירה על מנת להרוויח את אותו שטח בין הגדר לבין הקיר שנבנה. להתייחסותכם אודה. בברכה.

השב
  • 12:22, 31 באוקטובר 2013

קיר הפרדה בין שכנים - לעניין השאלה, סעיף 49 לחוק המקרקעין, התשכ"ט-1969 קובע:
    "(א) קירות, גדרות, עצים ומחוברים וכיוצא באלה הנמצאים במצר של מקרקעין שכנים (להלן- מחוברים שבמצר), יראום כנכסים בבעלות משותפת של בעלי המקרקעין השכנים, כל עוד לא הוכח היפוכו של דבר.
    (ב) מחוברים שבמצר רשאי כל אחד מבעלי המקרקעין להשתמש בהם למטרה שלשמה הוקמו, וחייב הוא להשתתף בהוצאות הדרושות כדי להחזיקם במצב תקין לפי שיעור שהוסכם ביניהם, ובאין הסכם כזה – בחלקים שווים, זולת אם מידת השימוש בהם הייתה שונה".
    לעניינך, מאחר והשכן אינו הסכים לבנות גדר או קיר חדש בין המגרשים, הרי שיש לבנות את הגדר בשטח שלך, כאשר העלות תהא על עליך בלבד.

תגובה
  • 09:07, 10 באוגוסט 2015

אצלנו יש עניין דומה.
    הייתה גדר הפרדה, אותה השכן ביקש להזיז לצורך בניית חומה אותה הוא חייב לבנות בגלל בנייה חדשה שהוא עושה במגרש סמוך.
    בנוסף הוא מבקש להוריד עצים שנמצאים בגבול אבל בתוך השטח שלנו שמפריעים לו לבניית החומה.

האם אנחנו חייבים להסכים להורדת עצים?
    האם הוא יוכל בעתיד לדרוש חלק מעלול החומה? מעלות האחזקה?

הוא אומר שיעשה הכל על חשבונו אולם אין כרגע משהו בכתב.

תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

יגאל מירון, עו"ד,מנהל הפורום

10:26, 10 באוגוסט 2015

הואיל והוראות החוק מאפשרות השתתפות, על התחייבותו לעשות בעצמו ועל חשבונו כדאי לקבל מסמך חתום. באשר לעצים - גיזום יהיה על חשבונו. אינכם חייבים לכרות את העצים. יגאל מירון, עו"ד

תגובה
  • 15:02, 10 באוגוסט 2015

האם אפשר לקבל כאן עזרה בתשלום לניסוח מסמך חתום או עריכה של מסמך שאני אכתוב?

תגובה
  • 10:41, 7 בינואר 2016

תודה רבה על תשובתך, רציתי להוסיף ולשאול : מה קורה כאשר מדובר בשביל שהוא שביל הגישה היחידי בין שני מגרשים עליו הסכמנו בזמן רכישת המגרש (כל מגרש הפריש 60 ס"מ לטובת שביל ברוחב של 1.2 מר' ) ובצד אחד של השביל ישנו מפלס גובהה של כ 90 ס"מ שמהווה סכנת נפילה ובעל המגרש שאליו צמוד המפגע מתנגד בכל תוקף להקמת גדר בטיחותית. האם ראוי לנכון להקים מיד גדר גם ללא הסכמתו וזאת משום סכנת הנפילה והנזק שעלול להיגרם?

ובכלל מה מהו מעמדו של השביל הזה?

תודה
    ציון

תגובה
  • 23:58, 3 ביולי 2016

שלום אנחנו גרים בבית פרטי שנמצא בעלייה. השכן פנה אלינו לבניית גדר משותפת (האדמה שלו גבוהה הרבה יותר משלנו). הסכמנו והכל בעל פה. לאחר סיום החפירות, כרגע יש תהום של 3.5 מטר, השכן סירב להשתתף בחצי מהסכום. מוכן 20 אחוז! עצרנו. אנחנו חוששים מנזקים בשל מצב האדמה כיום. מה האפשרויות?

תגובה
  • 18:48, 29 בינואר 2017

גדר הפרדה שהקמתי לפני 25 שנים בין שני מגרשים דו משפחתי ונטה היום כ10 ס"מ לכוון חצר השכן האם יש לשכן זכות להזיזה לצורכי בניה?

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.