דמי תיווך - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • LAMA LAW

  נשלח ע"יLAMA LAW 11:34, 5 בנובמבר 2013

  שלום רב, מתווך קישר אותנו עם יזם לעסקת בניה (היזם הוא בעל השטח, הוא ימכור לנו את השטח ואז יבנה את הבית ואנחנו נשלם לו תוך כדי לפי ההתקדמות, עד לתשלום מלא כשהבית מוכן). לפני שנפגשנו עם היזם וראינו את השטח, המתווך אמר שהמחיר הסופי (כולל שטח+בנייה) יהיה עד מחיר X עבור שטח בנוי מסוים ומפרט מסוים (לדבריו המחיר לא יהיה גבוה מ-X, וכנראה שניתן יהיה להוריד אותו מתחת ל-X). מיד אחרי הפגישה עם היזם החתים אותנו המתווך על טופס הזמנה ובו הופיע אכן הסכום X. מס' ימים אח"כ שלח לנו היזם את ההצעה בכתב ושם מופיע הסכום X+200,000 ש"ח. פנינו למתווך ואמרנו שדובר על מחיר X (המפרט וגודל השטח הבנוי לא השתנו). המתווך אמר שידבר עם היזם על המחיר. המתווך לא הצליח להוריד את המחיר אפילו לא באגורה (כנראה שהמתווך הציע לנו את המחיר הראשוני, למרות שידע שזה לא מקובל על היזם, רק כדי למשוך אותנו לעסקה). עכשיו אנו שוקלים בכל זאת ללכת על העסקה הזו (במחיר X+200,000). האם אנו מחויבים לשלם למתווך, למרות שהטעה אותנו וחתמנו לו על עסקה בסכום נמוך בהרבה? בנוסף, האם מקובל בעסקאות מסוג זה (אין מדובר בבית מוכן, אנו קונים תחילה את השטח מהיזם ומתחייבים שהוא יהיה הקבלן שלנו), לשלם 2% + מע"מ על הסכום הכולל(שטח+עלויות בניה)? האם לא יותר הגיוני שהמתווך יקבל את עמלתו רק ממחיר השטח? (ניסינו לדבר איתו על כך לפני החתימה על המסמך - אך הוא סירב ואמר שמדובר בעסקה כוללת). מקווה שהשאלה ברורה. תודה רבה!!!

  השב
 • 17:11, 10 בנובמבר 2013

  למה לאו, שלום, כל עוד לא נחתם ההסכם עם היזם, אתה יכול להתחרט וככול שהמתווך היה הגורם היעיל שהביא לעסקה בין הצדדים. גובה שכ"ט למתווך הוא נושא מסחרי שעל הצדדים לפעול עפ"י הסיכום בינם לבין עצמם, לפי הוראות החוזה.
  בברכה,

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.