בנייה ליד גבול מגרש - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • עמית

  נשלח ע"יעמית 22:56, 25 בנובמבר 2013

  שלום. אנחנו גרים בבית צמוד קרקע. השכנים שלנו משפצים ומרחיבים את הבית שלהם. במסגרת ההרחבה הם בונים "פינת מנגל" שאינה צמודה לבית שלהם אלא נמצאת על גבול המגרש המשותף לנו ולהם. גודל פינת המנגל: אורך של כ-2 מ' (לאורך גבול המגרש), גובה קיר 1.5 מ' ורוחב 1.5 מ'. הקיר באורך של כ-2 מ' וגובה של 1.5 מ' צמוד כאמור לגבול המגרש שלנו. שאלתי: האם מותר להם לבנות כך למרות שקו הבניין אמור להיות במרחק 3 מטר מגבול המגרש? (לטענתם מאחר שאין גג מעל פינת המנגל זה מותר). מעבר לכך - פינת המנגל קרובה מאד לחלון חדר השינה של הילד שלנו ואנו חוששים שייכנס עשן בכל פעם שימנגלו, וכמובן מסתירה את הנוף. האם קיים איסור על בנייה מסוג זה? תודה מראש! עמי

  השב
 • 09:21, 27 בנובמבר 2013

  עמית שלום, בנוגע למטרד בגין הקרבה בין בניית מנגל והשימוש הצפוי בו על השלכותיו, באם הדבר מהווה מטרד ליחיד, המהווה עוולה המוגדרת בסעיף 44 בפקודת הנזיקין, הקובע כי הפרעה לשימוש סביר במקרקעין של אדם מהווה עוולה נזיקית כלפיו. מטרת הסעיף היא ליצור איזון בין שאיפתו של האדם להנאה מלאה מזכויותיו במקרקעין לבין דרישותיהם של אחרים לנהל פעילות המשפיעה על הנאתו זו. אחריות בגין מטרד ליחיד, אינה יכולה לקום בלי נזק, כפי שהוגדר בס' 2 לפקודת הנזיקין. נזק זה יכול להתבטא בין השאר בנזק פיסי למקרקעין או אי נוחות. החומרה תלויה בעצמת ההפרעה (נזק פיסי לנתבע לעומת פגיעה בנוחותו), מועדה (לילה או יום), משכה ותדירותה (קבועה או ארעית). לגבי המרחק בין השטח של המגרש שלך לבין זה של שכנך, יש לבדוק על פי היתר בניה של השכן.
  בברכה,

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.