• 25 בנובמבר 2013

  בנייה ליד גבול מגרש

  שלום.
  אנחנו גרים בבית צמוד קרקע. השכנים שלנו משפצים ומרחיבים את הבית שלהם. במסגרת ההרחבה הם בונים "פינת מנגל" שאינה צמודה לבית שלהם אלא נמצאת על גבול המגרש המשותף לנו ולהם. גודל פינת המנגל: אורך של כ-2 מ' (לאורך גבול המגרש), גובה קיר 1.5 מ' ורוחב 1.5 מ'. הקיר באורך של כ-2 מ' וגובה של 1.5 מ' צמוד כאמור לגבול המגרש שלנו.
  שאלתי: האם מותר להם לבנות כך למרות שקו הבניין אמור להיות במרחק 3 מטר מגבול המגרש? (לטענתם מאחר שאין גג מעל פינת המנגל זה מותר).
  מעבר לכך - פינת המנגל קרובה מאד לחלון חדר השינה של הילד שלנו ואנו חוששים שייכנס עשן בכל פעם שימנגלו, וכמובן מסתירה את הנוף. האם קיים איסור על בנייה מסוג זה?


  תודה מראש!
  עמי

  25 בנובמבר 2013
 • 27 בנובמבר 2013

  בנייה ליד גבול מגרש

  עמית שלום, בנוגע למטרד בגין הקרבה בין בניית מנגל והשימוש הצפוי בו על השלכותיו, באם הדבר מהווה מטרד ליחיד, המהווה עוולה המוגדרת בסעיף 44 בפקודת הנזיקין, הקובע כי הפרעה לשימוש סביר במקרקעין של אדם מהווה עוולה נזיקית כלפיו. מטרת הסעיף היא ליצור איזון בין שאיפתו של האדם להנאה מלאה מזכויותיו במקרקעין לבין דרישותיהם של אחרים לנהל פעילות המשפיעה על הנאתו זו. אחריות בגין מטרד ליחיד, אינה יכולה לקום בלי נזק, כפי שהוגדר בס' 2 לפקודת הנזיקין. נזק זה יכול להתבטא בין השאר בנזק פיסי למקרקעין או אי נוחות. החומרה תלויה בעצמת ההפרעה (נזק פיסי לנתבע לעומת פגיעה בנוחותו), מועדה (לילה או יום), משכה ותדירותה (קבועה או ארעית). לגבי המרחק בין השטח של המגרש שלך לבין זה של שכנך, יש לבדוק על פי היתר בניה של השכן.
  בברכה,

  27 בנובמבר 2013
forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?