תיווך לרכישת דירה - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • ענת שמעון

  נשלח ע"יענת שמעון 23:42, 29 בדצמבר 2013

  ראיתי מודעה לדירה למכירה ביד 2 והתקשרתי למתווך, הלכנו לראות את הדירה והמתווך לא החתים אותנו אלא רק ציין כי הוא מתווך בבלעדיות את הדירה. ראינו שוב את הדירה ולא עלה נושא דמי תיווך לנו. אחרי שהגענו למו"מ בין עו"ד לרכישת הדירה רק אז יצר איתנו קשר המתווך וביקש להגיע לביתנו. בשיחה קשה איים עלינו שאם לא נחתום יפיל את עסקת הרכישה ולכן חתמנו על טופס תיווך עם תאריך שאחרי התאריך של הטיוטא הראשונה להסכם הרכישה. חשבנו שאם נסרב לחתום בעל הדירה יוכל לתבוע אותנו מכיוון שכבר היינו במו"מ. האם אנחנו מחויבים בתשלום דמי תיווך?

  השב
 • 22:39, 5 בינואר 2014

  ענת שלום, המחוקק מצא לנכון להסדיר את כל תחום המתווכים במקרקעין ובשנת 1996 פרסם חוק המתווכים במקרקעין, תשנ"ו – 1996, אשר נכנס לתוקפו בחודש אפריל 1997. החוק מחייב, קיומה של סדרת תנאים וכללי התנהגות, שרק בהתמלאם, זכאי המתווך לשכרו.
  בראש ובראשונה – מתווך במקרקעין לא יהיה זכאי לדמי תיווך, אלא אם חתם הלקוח על הזמנה בכתב, שבה נכללים הפרטים הבאים:
  א. שמות, כתובות ומספרי הזיהוי של המתווך ושל הלקוח.
  ב. סוג העסקה שפעולת התיווך מבוקשת לגביו, כגון: "שכירות", "מכירה".
  ג. תיאור הנכס נושא פעולת התיווך.
  ד. מחיר העסקה המבוקשת, בקירוב.
  ה. הסכום המוסכם של דמי התיווך או שיעור דמי התיווך המוסכם מתוך המחיר שבו תתבצע העסקה והאם המחיר כולל מע"מ.
  כמו כן, מותנית זכאותו של המתווך לקבלת דמי תיווך, בתנאי שאותו מתווך מחזיק ברישיון כדין.
  מאחר והפרטים אותם הצגת, אינם עונים על דרישות החוק, וההסכם נחתם בכפייה, מומלץ להתייעץ עם עו"ד לגבי המשך הטיפול בסוגיה זו. בברכה,

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.