• 27 בינואר 2014

  מכירת דירה משותפת בין אחים

  ברשותי דירה משותפת עם אחי, אני גר בדירה משנת 1999 אצל הורי, אשר נפטרו בשנת 2007. הדירה הועברה בירושה אלי ואל אחי, אני חי בדירה מאז, בתחילה סוכם בע"פ שאשלם לו חצי שכ"ד, אך לבסוף לאחר מספר חודשים סוכם ביני לבינו (שוב בע"פ) כי איני יכול לעמוד בתשלומים ולא הייתה כל דרישה ממנו (כיום לטענתו הוא אומר שסוכם שאחיה עד סוף חיי והדירה תתחלק בין ילדנו כל אחד רבע - לי יש בן אחד ולו שלושה ילדים). בסופו של דבר לאחר שיחה ארוכה הגענו להסכמה על מכירת הדירה, כרגע היא מוצעת למכירה לקונים, הוא דורש רטרואקטיבית את תשלומי שכ"ד עם ניקוי של הוצאות שותפות בהן הוא אינו השתתף. (מחיר ממוצע לדירה שכזו באזור הינה כמליון וחצי הוא הציע לי מחצית מ-1.2 מליון וסירבתי)
  יש לציין, לפני מספר חודשים ביתו עברה לגור בדירה, השתלטה על החניה, החליטה שמי שתופס את החניה ראשון הוא זה שיחנה בה, הרגשתי הייתה שכל הריב והחיכוכים נגרמים בגלל עניין החניה ועל כן החלטתי כי הנני מעדיף לעשות את חלוקת הרכוש.
  לאחר כל השיחה, הוא חזר בטענה שהוא לא מוכן למכור לאף אדם ולא יהיה מוכן לחתום על חוזה, אלא אם הוא קונה את החניה מאיתנו. איני מוכן למכור לו את החניה כי הדבר יגרום לירידת ערך הדירה, ולקושי רב במכירתה עקב כך שהדירה נמצאת באזור מרכזי בעיר וחניה זה דבר חשוב באזור זה (יש לציין, שוב נושא החניה עולה והויכוחים מגיעים בגלל נושא זה)
  רציתי לדעת, קודם כל, האם עקב כך שחייתי בדירת הורי עוד לפני קבלת הדירה בירושה מקנה לי זכויות כלשהן על הדירה?
  בנוסף, מה עמדת החוק לגבי אי הסכמתו למכור ביחד עם החניה (אשר רשומה בטאבו), והאם יש עילה לפנות לבית משפט בנושא זה?

  27 בינואר 2014
 • 29 בינואר 2014

  מכירת דירה משותפת בין אחים

  יוסי שלום,
  לפי דבריך, הדירה הנה בחלקים שוויים בינך לבין אחיך.
  כל הסכם רצוי שייעשה בכתב, כך שהדברים יהיו ברורים ורשומים.
  כך גם לגבי העברת הזכויות בדירה ובשטחים הציבוריים השייכים לה, קרי החנייה.
  מומלץ לערוך ביניכם הסכם בכתב, מומלץ להיעזר בעו"ד בתחום, אשר יחלק ביניכם שווה בשווה את הזכויות בנכס המשותף.
  לגבי הסכמים שנעשו בע"פ, אם ישנה ראיה בכתב, טיוטת הסכם וכו', תוכלו ליישב בניכם את המחלוקת. אם לא, ניתן לפנות לביהמ"ש שיקבע בהתאם לנסיבות, האם מגיע סכום כסף לאחיך.
  בברכה,

  29 בינואר 2014
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?