תמא 38/2 לעסקים - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • ניסים

  נשלח ע"יניסים 19:59, 3 בפברואר 2014

  אני בעל נכס מסחרי שגם עובד ומתפרנס בעסק , יש תוכניות להריסת הבניין. מה הפיצוי שמגיע לבעל עסק שעובד במקום? כמובן שכל תקופת המעבר תגרום להפסד כספי גדול.

  השב
 • 20:23, 6 בפברואר 2014

  ניסים שלום,
  עסקה על פי תמ"א 38/2 , היא עסקה דומה לעסקת פינוי – בינוי כאשר נוצרת עסקה חוזית בין בעלי הדירות בבניין ישן לבין היזם אשר על פיה מתחייבים בעלי הדירות בבניין להעביר את זכויותיהם בבניין ובמגרש עליו עומד הבניין הישן לצורך הריסתו ובנית בניין חדש תחתיו.
  הבניין החדש יבנה על פי הזכויות הקיימות במגרש על פי חוקי התכנון והבניה ובנוסף על פי הזכויות המוקנות מכח חוק התמ"א 38.
  במסגרת זו מתחייב היזם למסור לבעלי הדירות בבניין הישן דירה חדשה בבניין החדש שיבנה והרווח שלו נובע מיתרת הדירות שייבנו בבניין החדש.
  הרווח של דייר מעסקת התמ"א בא לביטוי בדירה חדשה, בניין חדש שנבנה ברמת בנייה גבוהה ולא מחיזוק ושיפוץ מעטפת בלבד. לרוב, הדירה מעט יותר גדולה מהדירה הישנה ויש לרוב גם חניה .
  אלו היתרונות של התמ"א ואם בנפרד נחתם מול היזם הסכם שבו ישנו סעיף הדן בפיצוי בתקופת הבנייה בגין נזק למהלך התקין של העבודה, יש לכבדו.
  התשובה אינה מיועדת בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. בברכה,

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.