הרחבת דירה שאינה מעודכנת בטאבו - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • יניב

  נשלח ע"ייניב 22:35, 22 במרץ 2014

  שלום רב! אנו בהליך משא ומתן לרכישת דירה אשר הורחבה (תוספת גג) לפני כעשור ולה היתרים מאושרים ע"י העירייה. על אף שההרחבה אושרה, היא אינה משתקפת בנסח הטאבו ובתקנון הבית המשותף בהם שטח הדירה קטן משמעותית. ברצוני לשאול מספר שאלות: א. האם הדבר פוגע בזכות הקניינית על שטח הגג או במילים אחרות האם הזכות הקניינית על הנכס מתבטא אך ורק לפי נסח הטאבו? ב. אילו ההשלכות יש לאי עדכון נסח הטאבו (למשל אם בעתיד ירצו הדיירים לבצע פרויקט תמ"א 38 בבניין זה). תודה רבה יניב

  השב
 • 23:21, 22 במרץ 2014

  מבחינה משפטית מסמכי הבית המשותף הם אלו שאמורים לשקף את הזכות הקניינית. ואולם בפרקטיקה הקיימת במקרים רבים בעלי דירות מורחבות אינם מתקנים את צו הבית המשותף והדירה בטאבו אינה מבטאת את ההרחבה על אף שההיתר ניתן כדין. במקרים רבים ההרחבה המדוברת הנה תוספת בנייה על גג מוצמד (שאינו חלק מהרכוש המשותף) במקרים אחרים מדובר בהרחבה על גג שהוא רכוש משותף. כאשר מדובר בגג שהוא רכוש משותף נדרשת הסכמה של 75 מבעלי הדירות ששני שליש מהרכוש המשותף צמוד לדירותיהם. כאשר מדובר בבנייה על גג מוצמד הרי שלא ניתן לטעון שההרחבה נעשית ברכוש המשותף וזכויות הבנייה הנה ספציפיות לבנייה של ההרחבה על הגג 23 או 40 מ"ר בדרך כלל. כאשר מוגשת בקשה להיתר נדרשת חתימת בעלי הדירות כאשר ההרחבה הנה ברכוש המשותף. במקרים אחרים נדרשת הודעה בלבד. מכל מקום ועדות התכנון הנותנות את ההיתר אינן מתערבות במחלוקות קנייניות. אפשר לנקוט בהליך של תיקון צו הבית המשותף על מנת לתקן את גודל הדירה. השאלה האם תידרשנה חתימות אם לאו תלויה בנסיבות כפי שפורטו לעיל. מומלץ לפנות לייעוץ פרטני.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.