מחובר דרך קבע - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • רמי

  נשלח ע"ירמי 21:34, 5 באפריל 2014

  שלום רב, בית פרטי נמכר בכינוס נכסים עקב גירושין. בחוזה המכר נכתב: "הדירה כוללת במחירה את כל המחובר אליה דרך קבע וכן ארונות מטבח מעל ומתחת לשיש, מזגן מיני מרכזי...." האם הציוד המפורט מטה הינו נכלל בבחינת "מחובר דרך קבע" וצריך להשאירו בבית לזכות הרוכשים ? א. מאוורר תקרה. ב. זרועות/מתקני תלייה טלוויזיה. ג. ארונות הזזה שהותקנו בצמידות לקיר (מחוברים לקיר) לאחר קבלת הבית מהקבלן. ד. מחשב השקיה.

  השב
 • 16:13, 6 באפריל 2014

  התשובה אינה תמיד פשוטה ולכן תמיד מומלץ לצרף רשימה של המחוברים העיקריים וזאת על מנת למנוע ספקות. על מנת לתת לך מושג להלן יובאו המבחנים העיקריים כפי שנקבעו בפסיקה. ניתן לחשוב בוודאות שארונות הקיר הינם חלק מהדירה. לגבי יתר הפריטים ניתן למצוא דעות לכאן ולכאן למרות שאני סבור כי ניתן לראות בכולם חלק מהדירה. אני גם חושב שברמה הפרקטית לא ראוי ולא כדאי לייצר סכסוך ביחס לפריטים אלו שעלותם זניחה. טוב תעשו אם תגיעו להסכמות.
  סעיף 12 לחוק המקרקעין קובע "הבעלות בקרקע חלה גם על הבנוי הנטוע עליה ועל כל דבר אחר שמחובר אליה חיבור של קבע, זולת מחוברים הניתנים להפרדה, ואין נפקא מינה אם המחוברים נבנו, נטעו או חוברו בידי בעל המקרקעין או בידי אדם אחר". הואיל והחוק אינו מגדיר "חיבור קבע" מהו ומה מידת חוזקו ואופן פריקותו של אותו חלק שאותו מבקשים לנתק מהמבנה, הפסיקה קבעה מבחנים שיתיישב עם מטרת החוק ולשונו. "חיבור" משמע שאותו חלק מחובר בדרך זו או אחרת לקרקע או למבנה (ראה ע"א 567/68 מקס שפלן נ ' אליעזר קאופר פד"י כ"ג (2), 108): כן נקבע כי 'חיבור' מצריך הצמדה פיזית או לפחות חדירה אל תוך הרצפה או הקיר..."
  מקום שהתקיים התנאי של חיבור החלק לקרקע או למבנה יש לבדוק את מידת הקושי בהפרדתו מאותם חלקי בניין. מאחר וכיום בניית מבנים נעשית, בין היתר, בשיטה קלה, נקבע כי יש לבחון בזהירות את מידת הפריקות של אותו חלק של הבניין ועל מבחן הפריקות יש להוסיף מבחנים נוספים כגון: שהחיבור צריך לקיים "קביעות מסוימת" המצדיקה את סיפוחו של הפריט לבניין, הפרדת הפריט כרוכה בנזק בלתי סביר לבניין והאם יש לו הצדקה קיומית בפני עצמו או שהוא מהווה חלק מגופו של המבנה . בנוסף יש לבחון האם רוכש סביר היה עשוי לחשוב שהמחובר בו מדובר מהווה חלק מהדירה. דוד מלניק, עו"ד www.melnik.org.il

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.