שאלה על רכוש משותף בבניין דירות - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • נועם

  נשלח ע"ינועם 16:13, 6 באפריל 2014

  שלום, אני מחפש מהו הרוב הדרוש כדי לקבוע "הסכם חלוקה" לגבי זכות השימוש בחלקים מסוימים מהרכוש המשותף (3 מחסנים) של בית משותף, מקום שאין הכוונה לעשות הצמדות אלא רק "רישיון לשימוש" (או רישיון במקרקעין מה שנקרא) עורך הדין של האגודה לתרבות הדיור טוען שלא צריך הסכמה מלאה אלא רק אספת דיירים, ואני טוען שלאור מה שכתוב בתקנון המצוי כי החלטה אשר יש בה לשנות "זכויות וחובות" חייבת בהסכמה מלאה. לטענתו, אין מדובר בשינוי של זכויות וחובות מכיוון שלכל אחד יהיה אפשרות להשתמש במחסן אחד מתוך ה 3. אני טוען שיש הבדל בין חלוקת החזקה לבין חלוקת השימוש, כי אם מדובר בשימוש בלבד, הרי שגם אם אנחנו מחלקים את השימוש עדיין מגיע מפתח לכל אחד כל עוד שזכות החזקה אינה נלקחת ממנו הוא לא ייחשב למסיג גבול גם לגבי מחסן שהוסכם שלא ישתמש בו, מכיוון שעדיין תחול עליו אחריות לפי פקודת הנזיקים לכל המחסנים. בקצור, מי צודק ועל איזה בסיס בחוק או בפסיקה בתודה רבה

  השב
 • 20:24, 6 באפריל 2014

  לכל בעלי הדירות בבניין הזכות לעשות שימוש ברכוש המשותף ובלבד שלא יהיה בשימוש הנעשה על ידם כדי למנוע שימוש מאחרים לעשות שימוש רכוש המשותף. הדבר נכון גם לגבי מחסנים, חצר הבית וחניות משותפות. המחסנים המדוברים אינם הצמדות כי אם רכוש משותף ואין מדובר בחלקים מסוימים אלא בלתי מסוימים כשלכל אחד מבעלי הדירות חלק בלתי מסוים במחסנים אלו. בשאלתך לא פירטת כמה בעלי דירות בבניין אבל במצבים כאלה מקובל לחלק את המחסנים לשימוש שווה בין הדיירים ככל שהדבר ניתן. במקרים אחרים ניתן לבצע רוטציה בשימוש על בסיס שנתי או בדרך אחרת.

  תגובה
 • 21:37, 6 באפריל 2014

  אבל האם אפשר לכפות על בעל דירה את החלוקה הזאת ?
  ואם החלוקה היא של זכות השימוש ולא של זכות החזקה,
  האם אין בסיס לדרוש כי לכל אחד יהיה מפתח גם לגבי
  המחסנים שבהם הוא לא ישתמש ? האם הוא יהיה משיג
  גבול לגבי ה 2 הנותרים ?

  תגובה
 • 22:48, 6 באפריל 2014

  אני לא מבין את עניין הכפייה. אם מדובר בשלוש דירות ושלושה מחסנים משותפים. מחלקים את המחסנים בין בעלי הדירות ובזה נגמר העניין. אם זו החלוקה אז לכל אחד יש מחסן ושימוש סביר וחלוקה הוגנת. למה צריך לחלק מפתחות. אם מדובר במקרה שאין לכל דירה מחסן או במצב שבו השימוש הנו של כולם אז לכל אחד יהיה מפתח.

  תגובה
 • 01:12, 7 באפריל 2014

  במקרה שלי זה 16 דירות ו 3 מחסנים, אחד מהם הוא כ"כ קטן שמשמעות
  הדבר היא כי מי שיזכה בו יהיה לו מחסן לבד, במתכונת של פרטי
  וזה מה שמפריע לי כי ועד הבית מתחכם ורוצה בעצם מחסן פרטי
  וזאת בעצם מטרת החלוקה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.