• אדם

  נשלח ע"יאדם 12:14, 9 באפריל 2014

  שלום. אני גר בבניין משותף, ומרחיב את דירתי בהתאם להיתר ורישיון בניה שקיבלתי מהרשות המקומית, ואישור של שאר דיירי הבניין. כל שאר דיירי הבניין הרחיבו את דירתם לפני עשרות שנים (מדובר בבניין ישן). הדירה שמתחתי הורחבה בשנות החמישים, והשכן שגר בה עכשיו, קנה אותה בשנות השבעים (עם ההרחבה האמורה, כמובן). השכן טוען שאני משתמש בקניין שלו, וכל עוד לא אקבל את אישורו, ולא אשלם לו מחצית מהערך הראלי, העכשוי, של הקניין שלו, ימנע ממני לבנות. שאלתי היא אם אכן עלי לשלם לו, בשעה שהוא עצמו לא השקיע כסף בבניית היסודות, שכן כאמור קנה את הדירה לאחר ההרחבה. האם הוא יכול למנוע ממני לבנות? תודה.

  השב
 • 13:20, 9 באפריל 2014

  ראשית, אדם שהרחיב את דירתו רואים בו כאילו הסכים לצורך הרוב הדרוש. לכן הסכמתו אינה נדרשת. לעניין זכותו להגיש תביעה בגין היסודות הרי העניין יותר מורכב. כאשר מי שמתכוון לבנות עושה שימוש ביסודות של אחר הרי שיכולה לקום לו זכות מכוח חוק עשיית עושר ולא במשפט. במקרה שלך הוא קנה את זה מאדם אחר ולכן תוכל לטעון שלא התעשרת על חשבונו. הוא מצדו יכול לטעון שהוא שילם עבור היסודות והמעטפת ולכן התעשרת על חשבונו. מכל מקום העניין הוא שככל שהוא ביצע הרחבה ו/או מי שבנה לפניו הרי שרואים בו כמי שהסכים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.