שימוש במבנה עם חריגות בניה - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • אמיר

  נשלח ע"יאמיר 21:19, 9 באפריל 2014

  אני בעל נכס שבו הקבלנים בנו לפני כ-35 שנה מרתף שבמקור היה אמור להיות 100 מ"ר ובפועל הם בנו כ-300 מ"ר. אני יודע שבזמנו הקבלנים הועמדו לדין על כך. הנכס מאז ועד היום מושכר לעסקים שונים והעיריה כמובן יודעת ומודעת אבל לצערי עכשיו בעת חילופי שוכרים ,שכן טורדני הזמין את פיקוח הבניה והם טענו שביכולתם למנוע ממני את השימוש בחלק שנבנה לא כדין לפי ההיתר . האם יש התיישנות על עבירת החריגה ? האם ביכולתה של העירייה למנוע ממני להשתמש בשני שלישים מהנכס שנבנה ללא היתר ?? למרות שהם יודעים וידעו כל השנים על כך ואף לא מנעו מעסקים לעבוד שם ללא הפרעה עד לרגע זה ?

  השב
 • 09:32, 10 באפריל 2014

  עבירות בנייה מתיישנות בחלוף 5 שנים ואולם עבירות שימוש חורג אינן מתיישנות שכן הן עבירות מתמשכות. לכן ברמה הפרקטית ניתן להגיש כתב אישום בגין שימוש חורג ביחס לחלק שנבנה ללא היתר. אם מדובר בנכס בקומת מרתף בתל אביב למשל אזי אפשר לבחון הכשרת הנכס בהתאם לתוכנית ע1 שמאפשרת הכשרת נכס שנבנה שלא כדין למשרד לבעל מקצוע חופשי בתנאים הקבועים בתוכנית.
  למידה נוסף בנוגע לעבירות תכנון ובנייה ועבירות התיישנות אתה מופנה לאתר של www.melnik.org.il > עבירות תכנון ובניה > התיישנות ו שימוש חורג (במאמרים למטה)
  דוד מלניק, עו"ד your personal lawyer

  תגובה
 • 09:17, 11 באפריל 2014

  לגבי השימוש המותר במרתף אז הוא מותר לשימוש מסחרי וכך הוא משמש בפועל ועם זה אין בעיה ,אבל הבעיה היא שחלקו בחריגת בניה ואגב העירייה יודעת על זה 35 שנה ואף מדדה את המקום לצרכי ארנונה ומשום מה כעת הם שבים לאיים. האם יש להם יכולת להעמיד אותי לדין ואף לנצח לאור כל זה ?

  תגובה
 • 15:38, 11 באפריל 2014

  המרתף בחלקו נבנה ללא היתר. לכן ביחס לאותו שטח שנבנה ללא היתר ניתן להגיש כתב אישום ביחס לשימוש חורג. לא ביחס לבנייה ללא היתר שהתיישנה.. העובדה שמותר שימוש מסחרי במרתף אינו מכשיר את החלק שנבנה ללא היתר. אך אפשר וניתן להכשירו.
  אין רלוונטיות לחיוב בארנונה לשימוש חורג ואין גביית ארנונה מכשירה שימוש חורג.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.