שביל משותף בכניסה לבניין - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • אמיר

  נשלח ע"יאמיר 09:05, 26 באפריל 2014

  בבניין שלי יש חזית מסחרית ומעליה בניין מגורים. מול החנויות שבחזית המסחרית ישנו שביל ברוחב 5 מטרים ובאורך של 10 מטרים, שמוביל לקוחות לחנויות וגם את דיירי הבניין כמעבר לכיוון שביל הכניסה לבניין שלהם. השביל בעצם משותף והוא שטח משותף של הבניין (לא ציבורי). לפי תוכניות הבניין מופיע שהשביל אמור להיות מרוצף כולו כלומר כל רוחב ה- 5 מטרים על 10 המטרים אורך אבל המצב כיום הוא שרק 3 מטרים מהרוחב הוא מרוצף ו-2 המטרים הנוספים בנו בעבר בשלב מסויים גינת פרחים עם גדר חוצצת. (הדיירים או הקבלן עשו את זה כנראה) המצב כיום הוא שנשאר בעצם שטח קטן משותף למעבר הדיירים ולשימוש החנויות וזה יוצר חיכוכים ומריבות עם הדיירים. האם ניתן להחזיר את המצב שיהיה כמו בתוכניות הבניין ובעצם להחזיר אותו להיות מרוצף כולו ולהרוס את הגינה והגדר ? האם דיירי הבניין יכולים למנוע מהחנויות להוציא סחורה לשטח המשותף הזה ? האם ביכולתם לתבוע דמי שימוש על שימוש החנויות בשטח המעבר הזה ?

  השב
 • 08:36, 29 באפריל 2014

  יש לבדוק כיצד מסומן השביל בתשריט הבית המשותף (יתכן ואין התייחסות לגביו). כמו כן יש לבדוק כיצד מסומן השביל בהיתר הבנייה. עולה השאלה האם התקבלה החלטה כדין של בעלי הדירות לביצוע העבודה. בהתאם לכל הנתונים הנ"ל יש לבחון האם ניתן לדרוש השבת המצב לקדמותו.. לצורך כך יש לבדוק את כל האמור ולאחר קבלת יעוץ משפטי מתאים לפעול בהתאם.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.