• לוחם

  נשלח ע"ילוחם 21:51, 8 ביולי 2014

  ברצוני לדעת האם תשלום מעמ חל על פיצוי שנקבע עי ביית המשפט, כלומר במילים אחרות האם הערייה אמורה להוסיף את המעמ על הפיצוי שנקבע עי ביית המשפט????

  השב
 • 22:17, 8 ביולי 2014

  ככלל פיצויים המתקבלים בגין נזק שנגרם, להבדיל מתמורה בעד זכות אינם מהווים "מכר" לפי סעיף 1 לחוק מע"מ, ולכן אינם מוגדרים כ"עסקה" לצורך חוק מע"מ, וואינם חייבים במע"מ, אך זאת בכפוף לחריג, כמוסבר להלן,
  חוק מע"מ, בניגוד ובשונה מפקודת מס הכנסה ומחוק מיסוי מקרקעין, אינו רואה במקרה קרות נזק וקבלת פיצויים כפעולות המשפיעות על המס, וזאת בין אם הפיצוי שולם ע"י המזיק ובין אם שולם ע"י חברת ביטוח או מבטח כלשהוא.

  סעיף 7(2) לחוק מע"מ קובע כי "..פיצויים בשל הפרת הסכם כשאין עמה ביטול העסקה.." – מקרה שכזה מהווה חלק ממחיר העסקה, וככזה מהווה לכאורה עסקה חייבת במע"מ. בהתאם לפסיקה (בע"ש 143/89 מבני פלס בע"מ) נקבע כי החלק בפיצויים שנפסקו בגין אבדן הכנסות עתידיות אינו מהווה חלק ממחיר העסקה וככזה אינו חייב במעn. לכן ניתן לומר כי ככלל, פיצוי בשל מרכיב העסקה שיצא לפועל יחוב במע"מ, ואילו החיוב בגין מרכיב העסקה שלא יצא לפועל, ובגינו משולמים כספים אחרים אינו חייב במע"מ (כגון: פגיעה במוניטין, בשם הטוב, אבדן רווח עתידי, פיצוי מוסכם ללא קשר לתוצאת ההפרה של ההסכם וכדו').

  בהעדר נתונים על סוג הפיצוי המדובר ויתר הנסיבות לא ניתן לתת תשובה קונקרטית.

  תגובה
 • 15:39, 9 ביולי 2014

  ראשית כל תודה רבה על המענה, בהחלט צודק השאלה שלי הייתה כוללנית מדיי אז אפרט בנושא :
  מדבור על הפקעת קרקע פרטית לשצ״פ על ידי עריית תל אביב
  1. הנושא הייה בדיונים בביהמ״ש והוחלט בין הצדדים על הסכם פשרה בסכום של כ 1300,000 ועל זה כבוד השופט הוסיף עוד 400,000 שקלים.
  2. הערייה כמובן שילמה באיחור את הסכום הנקוב, ומכספי הפיצויים שולם שכ״ט לעורך הדין מטעמי

  אז שאלתי היא: האם עריית תל אביב הייתה אמורה לשלם לי את הסכום הנקוב פלוס מע״מ או את הסכום הנקוב בלבד? כלומר התווספות של מע״מ על הסכום הכולל 1700000. לאחר קריאת דיני הפקעות הבנתי כי מע״מ חייב להתווסף מאחר וזוהי הפקעת מקרקעין מאונס לצורכי ציבור. אשמח לתשובה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.