• 10 בפברואר 2015

  היטל השבחה בגין השבחת טבה מרתפים

  שלום יגאל,

  אני כרגע מתכנן לבנות את ביתי בישוב בשפלה על קרקע שברשותי. בין רכישת הקרשע עד היום המועצה העבירה תוכנית השבחה בכך שניידה זכויות שטח עיקרי מקומות עליונות למרתף, ובכך אם פעם יכולת לבנות מרתף קטן המשמש לצרכי שירות, כיום אתה יכול לבנות מרתף בקונטור מלא עם גובה של שטח עיקרי. השבחה זאת גררה כמובן היטל השבחה שיכול להסתכם ב200 אלף שקל, שאותם הבנתי ניתן לשלם בהיתר (אם אתה בונה מרתף) או במכירה (אם אתה לא בונה).

  אני ואשתי לא מעוניינים במרתף (מסיבות כלכליות ותכנוניות) ולכן לא מתכננים אחד.
  1. הבנתי שנושא היטל ההשבחה לא תניד מחויב המציאות במידה וקיים מבנה חדש על הקרקע, וניתן להפחית משמעותית/לבטל את היטל ההשבחה לנכס הספציפי. האם תוכל לשפוך קצת אור על הנושא?

  2. כרגע אנחנו מתכננים ביסוס לבית. כיוון שיש "חור" מתחת לבית יש לנו מספר אפשרויות ביסוס, כאשר אחת מהן זה קדיחת כלונסאות (עמודי ברזל עמוקים), כ-25 כאלה. זה פיתרון יותר יקר, ולמעשה סוגר את הגולל על נושא המרתף לחלוטין. האם פיתרון זה יכול לתמוך בביטול ההיטל בעת המכירה (בשנים הקרובות כמובן). כלומר האם לדעתך תוספת תשלום של כ-30 אלף שקל יכולה לתמוך משמעותית בביטול ההיטל של ה200 אלף עבור ההשבחה, או האם אין לזה יתרון משמעותי?

  תודה,
  ארתור

  10 בפברואר 2015
 • מנהל הפורום עו"ד יגאל מירון 10 בפברואר 2015

  התייחסות עוה"ד יגאל מירון לעניין היטל השבחה בגין השבחת טבה מרתפים

  עקרונית הקניית הזכויות היא שיוצרת את החיוב ומועד התשלום הוא בבניה בפועל או במכירה - לפי המוקדם. במידה ולא ניתן לעשות שימוש בזכות שהרשות הקנתה אזי יש מקום לטעון לפטור מההיטל. יגאל מירון, עו"ד

  10 בפברואר 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?