• 26 באפריל 2015

שינויים בדירה+איחור+פיצוי

בס"ד

שלום ותודה!!
    להלן נתוני המקרה:
    1.דירה חדשה מקבלן. דמי התקשרות ראשוניים טרם היתר בניה לפרויקט בוצעו ב- אוקטובר 2010 . חוזה/הסכם מכר כאמור נחתם בפועל בסוף יוני 2011 גם טרם היתר בניה לפרויקט).
    2.תאריך מסירה נקבע לשנתיים מיום קבלת היתר בניה.
    3.בחוזה נרשם פיצוי של 400 שקלים לחדר.
    4.בוצעו שינוים בדירה (הזזת 4 נקודות חשמל + הריסת קיר 2 מטר) בהסכם השינויים שמציגה החברה מופיע אורכה לקבלן לאיחור של 60 יום בגין ביצוע שינויים. בפועל לא נחתם הסכם זה על ידי וגם לא נאמר לי שזה כרוך באיחור במסירה ובטוח לא של 60 יום. יש תיעוד כתוב למהות השינויים לצורך הביצוע בפועל.
    5. מיום המסירה (שנתיים) ללא 60 ימי החסד לקבלן על-פי החוק, עברו כ-10 חודשים.
    6. רכישה ראשונה שלי של דירה. אין ניסיון.
    השאלות: (אודה לקבלת מקורות/פס"ד כאסמכתאות לתשובות)
    א. עד כמה שהבנתי יש תיקון לחוק לגבי סכום הפיצוי ל- 150%, מה גובר? החוק או ההסכם?
    ומה עושים כשהקבלן מתעקש לשלם רק לפי ההסכם?
    ב. האם תקופת שינויים של 60 יום היא מציאותית? כי מעיון בכמה מקומות ראיתי שעל שינויים מקובלת אורכה של 30 יום ולא של 60. מה גם שלא נאמר לי כי הדבר כרוך באיחור (זו עבודה שבוצעה בפועל ביום אחד ו-60 יום נשמע מוגזם ביותר!!)
    ג. עוד לגבי השינויים: מה בנוגע לכך שאיני חתום על מסמך המיידע אותי שזה איחור של 60 יום? האם ניתן לכפות עלי תקופת איחור כזו ולהתחמק מתשלום פיצויים בגין תקופה זו? (כלל לא ידעתי (דירה ראשונה. אין ניסיון) שהדבר מהווה עילה לאיחור בגלל סוג השינוי שארך יום עבודה אחד).
    ד. ללא קשר לשינויים: הבנתי שהחוק נותן לקבלן עד 60 ימי חסד לאיחור ללא תשלום פיצויים. האם כשיש תשלום הפיצויים בגין איחור, הקבלן צריך לשלם גם בעבור 60 ימי החסד שניתנו לו מהסיבה שהקבלן עבר את ה-60 הימים הללו?
    ה. האם תקופת ימי החסד (60 יום על- פי החוק) ותקופת השינויים (עפ"י הקבלן 60 יום) הם תקופות חופפות או מצטברות? באם הן מצטברות יוצא מצב שהקבלן מתחמק מתשלום על ארבעת החודשים הראשונים מיום המסירה המקורי.(תום השנתיים)

26 באפריל 2015
  • מנהל הפורום עוה"ד יגאל מירון 26 באפריל 2015

התייחסות עוה"ד יגאל מירון לעניין שינויים בדירה+איחור+פיצוי

מה ששולט על עניינכם הוא החוזה שנחתם. חלק מהאמור בו חל גם לפני כניסת תיקונים לחוק לתוקף והחקיקה החדשה אינה חלה עליו. את החוזה שלכם יש לפרש משפטית לגופו ומתוך הכרות עם כלל הוראותיו ולא עם החלק שבחרת להדגיש ולצטט. הקבלן ללא ספק ינסה לפרש כל הוראה בהסכם לטובתו ואת תעשי בדיוק ההפך. כל פרשנות היא לגיטימית וזו של בית המשפט היא גם מחייבת את הצדדים. יגאל מירון, עו"ד

26 באפריל 2015
    • 27 באפריל 2015

תודה,
      1. לפי דבריך שמה ששולט זה החוזה שנחתם, יוצא שהחוזה מנוגד לחוק (כמו סכום הפיצויים המגיע: 400 מול 150% בחוק) ואם התשובה חיובית אז איך קובעים את הסכום, האם יכול קבלן לרשום גם 50 שקלים פיצוי??
      2. לפי החוק מה שהבנתי יש לקבלן עד 60 יום ימי חסד , ואם עבר אותם צריך לשלם פיצויים גם בעדם. בחוזה כתוב שלא ישולם.
      החוזה גובר על החוק או החוק על החוזה?
      3. אבקש התייחסותך גם לעניין השאלה האחרונה שלי- האם תקופת ימי החסד (60 יום על- פי החוק) ותקופת השינויים (עפ"י הקבלן 60 יום) הם תקופות חופפות או מצטברות? אין התייחסות לכך בחוזה.
      4. אם יוצא שהחוזה גובר על החוק- מה הכוח של החוק או בעצם יוצא שהחוק זה דבר שאינו רציני.?

27 באפריל 2015
      • מנהל הפורום עוה"ד יגאל מירון 27 באפריל 2015

כתבתי שחלק מהשינויים בחקיקה מאוחרים לחוזה ואינם חלים רטרואקטיבית. ימי ארכה בגין שינויים הם בנוסף לימי ארכה ללא סיבה

27 באפריל 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?