• 31 באוקטובר 2015

העברת זכויות בדירה שטרם הושלמה ורכישת דירה שנייה

אחיותיי ואני מכרנו את דירת הירושה של הדודה (חלקי היה מעל שליש וזה היה הנכס היחיד שברשותי), הסכם המכר נערך בפועל בחודש אפריל השנה.
    אימי ז"ל, הייתה גם אחת היורשות בדירה וצו קיום הצוואה שלה התקבל רק חודשיים לאחר מכן, בחודש יוני.
    עד עצם הרגע הזה רישום הדירה ע"ש רוכשת הדירה בטאבו לא התבצע וכמו-כן, העו"ד מחזיק אצלו את התשלום האחרון אותו העבירה רוכשת הדירה טרם כניסתה לדירה, עוד בחודש יולי!!! (העו"ד טוען שמס שבח אוסר עליו להעביר לנו הכספים, עד אשר יתברר כי אין לנו כל חבות ומאידך כשבדקנו מול מס שבח, עולה כי אין כל רישום על בקשה כלשהי על שמנו...) האם ההליך שלו תקין?
    במקביל, החלטתי לרכוש מאחיותיי את חלקן (50% סה"כ) בדירה אשר הורישו הוריי ואני חוששת כי אצטרך לשלם מס רכישה, למרות שכרגע אין כל נכס אחר בבעלותי.
    האם העובדה כי העברת הזכויות של הדירה הראשונה בטאבו טרם בוצעה טרם בוצעה/ הושלמה תגרום לחיוב במס רכישה בעסקה השנייה (כדירה שניה)? או שתאריך החתימה על החוזה (אפריל 2015) הוא הקובע?
    תודה, מירי

31 באוקטובר 2015
  • מנהל הפורום עוה"ד יגאל מירון 2 בנובמבר 2015

התייחסות עוה"ד יגאל מירון לענין העברת זכויות בדירה שטרם הושלמה ורכישת דירה שנייה

אני מאמין שמדובר באי-בהנה והמניעה לבטח נגזרת מהוראות הסכם המכירה. מחד אין לרשויות המס שליטה על העברת כספי התמורה ומאידך מקובל שסכום כסף מוחזק בנאמנות ב"כ המוכרים עד השלמת מסמכים מהותיים. לשאלתך השניה: משמכרת את זכויותייך בדירה הראשונה אינך בעלת נכס והדירה שאת מתעתדת לקנות תהיה דירתך היחידה (למרות שלא הסתיימו הליכי הרישום של הדירה הראשונה). יגאל מירון, עו"ד

2 בנובמבר 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?