מס רכישה על קרקע ועליה בית - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
  • אלי

נשלח ע"יאלי 12:32, 27 בדצמבר 2015

שלום, אני רוכש זכויות בקרקע לבנייה עצמית. בשל סיבות בירוקרטיות, במועד קבלת הזכויות על הקרקע כבר עומד עליה בית שנבנה על ידי צד שלישי איתו חתמתי על חוזה לשירותי בניה ולצד השלישי לא היו מעולם זכויות בקרקע. ברשותי דירת מגורים נוספת והשאלה שלי היא האם אחוייב במס רכישה כמו מקרקעין (6%) או כמו דירת מגורים שניה (8%) שכן במועד ביצוע העברת הזכויות במגרש שבגינה אני מחוייב במס רכישה כבר עומד עליה הבית שנבנה עבורי. על איזה סכום אחוייב במס? על עלות רכישת הקרקע או גם על הפיתוח ושירותי הבניה שהוזמנו מצד שלישי? תודה, אלי

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

עו"ד יגאל מירון,מנהל הפורום

15:20, 28 בדצמבר 2015

המועד הקובע אינו מועד קבלת הזכויות על הקרקע (רישום) אלא מועד ההתקשרות החוזית. אם רכשת קרקע - אין מדובר בדירה נוספת. יגאל מירון, עו"ד

תגובה
  • 15:40, 28 בדצמבר 2015

כפי שציינתי, בשל הליכי בירוקרטיה מועד ההתקשרות החוזית לרכישת הקרקע חל לאחר שכבר הועמד עליה בית ע"י צד שלישי שלא היה בעל זכויות בקרקע מעולם.
    על כן שאלתי היא אם במועד ההתקשרות לרכישת הקרקע עומד עליה בית אשר הזכויות עליו אינם במסגרת ההתקשרות החוזית לרכישת הקרקע - האם עדיין תיחשב עסקה לרכישת קרקע או שרואים אותה כרכישת דירה שכן במועד ההתקשרות הבית כבר עומד (אף שנבנה על ידי צד שלישי כאמור)?

תודה על תשובתך,
    אלי

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.