שאלה בנוגע להסכם שיתוף במקרקעין. - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • חגי

  נשלח ע"יחגי 12:02, 4 באוגוסט 2016

  בבעלות אימי בית פרטי. הבית נמצא בתוך חלקה שיש בה בית נוסף. הרישום בטאבו הוא של גוש-חלקה אחד לשני הבתים. בפועל החלקה "מחולקת" לשני חצאים שווים. בחצי הימני הבית של אימי ובחצי השמאלי הבית של השכן ובאמצע גדר . זה המצב ללא שינוי מאז 1970. כעת פנה השכן באמצעות עו"ד וביקש כי נערוך "הסכם שיתוף במקרקעין" שיגדיר שכל חצי שייך לאחד מהצדדים כולל הבית שבנוי בו ויתר האספקטים של בעלות משותפת. ההסכם יכלול תסריט ,יוגש לרישום בטאבו ובכך יצור גם זכויות קניניות ולא רק חוזיות. לדבריו הוא "התעורר" פתאום כי ברצונו למכור וקשה למכור הבית במצב המשפטי הקיים. אין לאימי התנגדות עקרונית, הפחד שלה הוא רק מהחשש שתקום איזה שהיא חבות במס עקב המהלך. מס רכישה? מס שבח מקרקעין ? היטב השבחה? או כל מס אחר. האם יש ממה לחשוש ?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

  עו"ד יגאל מירון,מנהל הפורום

  19:27, 4 באוגוסט 2016

  ככל שיחס הבעלויות במקרקעין נשמר בחלוקה מדובר בפעולה פשוטה יחסית. אמנם יש צורך לדווח על הפעולה לרשויות המס ואולם לא אם פועלים נכון לא צפוי חיוב במס או היטל. הפעולה תשרת את שני הצדדים. אפשרות חלופית היא רישום בית משותף. התוצאות דומות.

  תגובה
 • 22:40, 27 בדצמבר 2016

  אשמח להבין באילו מקרים כן יביא הסכם שיתוף לחבות במס .
  באופן ספציפי יותר , אני ושכני חולקים במקרקעין משותפים (בית דו משפחתי ). אנו רוצים לערןך הסכם שיתוף ולרשום אותו. שטח שתי החלקות דומה (50:50).
  האם סביר כי יוטל עלינו מס ? שני הבתים דומים , נבנו יחד בתור דו משפחתי.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.