• 4 בדצמבר 2017

    הוספת דירה על גג בחכיה

    שלום לכם,
    בבית משותף בן שלוש קומות, על חלק מהקומה השלישית , האחרונה, יש דירה, וגג שהוא בבעלותנו (חכירה ל-999 שנים). ברצוננו לבנות על חלק הגג דירה. שאלותינו:
    1. האם עלינו לבקש את הסכמת שאר הדיירים לשם כך
    2. האם הגג שיהיה על הדירה שנבנה יהיה רכוש משותף של כל הבנין, או יהיה רק שלנו?

    4 בדצמבר 2017
  • 5 בדצמבר 2017

    תשובה בעניין בניה על גג משותף
    ככלל, מוגדר גג הבית המשותף כחלק מן הרכוש המשותף (סעיף 52 לחוק המקרקעין, תשכ"ט – 1969 ). הנכם רשאים לבנות על הגג באם הינו מוצמד אל דירתכם מכוח רישומו בצו רישום הבית המשותף ובנסח רישום המקרקעין. ניתן לבדוק את זכויות הבניה בגג גם בתקנון הבית המשותף.היה וגג הבניין לא הוצמד לאף אחת מהדירות וגם לא לדירה שלכם הרי שהוא מהווה רכוש משותף והזכויות הקנייניות בו , לרבות זכויות הבניה שייכות לכל דיירי הבניין, כל אחד לפי חלקו ברכוש המשותף.
    יחד עם זאת , גם אם רכשתם את הזכויות הקניניות על הגג , עדיין זכות זו אינה מעניקה לכם זכויות בניה נוספות על הגג , יותר מזו של כל אחד מדיירי הבניין.
    על כן, אם חלוקת הזכויות בגג אינן מוסדרות, עליכם לבקש את הסכמתם בכתב של כל בעלי הדירות בבניין על מנת לבנות דירה נוספת על הגג המשותף. גם מעמדו של הגג בדירה שתבנה, עליו להקבע ע"י הסכמות כל בעלי הדירות בבניין. ( מובן שהכל כפוף להיתרי בניה המותרים על פי חוק).

    5 בדצמבר 2017
forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?