עדים בצוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • רונה

  נשלח ע"ירונה 13:01, 18 ביוני 2014

  בהנחה שבחרתי עדים "כשרים" - האם בעת החתימה אני צריכה לספר להם את תוכן הצוואה ולמי אני מורישה את רכושי, או שאין צורך שהם יידעו את תוכן הצוואה, אלא הם רק מאשרים בחתימתם שראו שאני צלולה ושכתבתי צוואה המתאימה לרצוני החופשי?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  13:22, 18 ביוני 2014

  אין חובה שעד ידע את תוכן הצוואה.

  תגובה
 • 14:22, 18 ביוני 2014

  תודה על תגובתך המהירה. כך חשבתי, אך באתר של אחד מעורכי הדין, הופיע המשפט הבא:

  "האם הוראות אלו כוללות, מעבר לאישורם כי המצווה הצהיר בפניהם וחתם – את הצורך כי יבינו את מהות הצוואה ותוכנה? – ב-ת”ע (ת”א) 1830/85 השיב בית-המשפט בחיוב, וקבע כי לא די בביצועם הטכני של הוראות החוק בידי העדים, אלא יש צורך “כי מהות הצוואה ותוכנה תהיה מובנת להם”. בהעדר הבנה זו – יש בכך בכדי לפגום בצוואה".

  אודה לך אם תוכל להתייחס לכך, לאור תשובתך כי עדים אינם חייבים לדעת את תוכנה של הצוואה.

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  17:17, 18 ביוני 2014

  הדרישות מפורטות בסעיף 20 לחוק . סעיף 20 אינו דורש שהעדים ידעו את תוכן הצוואה. בית משפט עליון בפסיקה קודמת לכך קבע כי אין דרישות נוספות לאלו שבסעיף 20 מן העדים, דרישות המהוות תנאי לתקפה של צוואה בעדים. אפילו אין חובה על העדים לערוך למצווה מבחנים. די שעל פני הדברים שהמצווה נראה לעדים כשיר, שהוא הודיע להם שזאת צוואתו ושחתם עליה בפניהם. העדים צריכים להצהיר על אלה ועל אלה בלבד. אתה הבאת פסק דין משנת 1985 של בית משפט מחוזי שהוסיף "חומרה" שאין לה ביטוי מפורש בחוק ואינה תנאי הכרחי לקיומה של צוואה. כמו כן יש לזכור שבשנת 2004 תוקן החוק והוסף בסעיף 25 שיקול דעת לבית המשפט לקיים צוואה על אף פגמים שונים בעניינים שאינם "מרכיבי יסוד" של צוואה.
  רונן גדות, עו"ד 03-7315818

  תגובה
 • 23:43, 18 ביוני 2014

  תגובה
 • 23:45, 18 ביוני 2014

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.