נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
6

האם אישה נשואה היא יורשת מכח הדין בכל מקרה?

מדובר באישה נשואה רשמית שהבעל הנפטר עזב את הבית לפני 20 שנה וחי עם נשים אחרות אך לא התגרש רשמית מהאישה לה נישא. האם האישה הנשואה היא יורשת מכוח הדין? למרות שהבעל עזב אותה ואת הבית לפני 20 שנה לטובת נשים אחרות?

item.Author מנהל הפורום רונן גדות - עורך דין ונוטריון

כן.

6

במשך התקופה הנ''ל האישה פנתה לבית המשפט בבקשה להצהרה על חזקת שיתוף בנכסים הרבים שיש לבעלה שעזב אותה עוד בעודו בחיים, בית המשפט פסק חזקת שיתוף רק לגבי 2 נכסים מתוך 5 נכסים - זה פסק דין חלוט [7 שנים]. האם האישה יורשת את הבעל הנ''ל גם בנכסים שבית המשפט קבע שאין חזקת שיתוף או רק בנכסים שבית המשפט קבע שמחצית מהם שייכים לאשה שבעלה חי בנפרד ממנה אך מעולם לא התגרשו?

item.Author מנהל הפורום רונן גדות - עורך דין ונוטריון

צו ירושה חל על כל נכס השייך לבעל המנוח - בין ששייך לו בשלמות ובין שרק חלק ממנו שייך לו (ובמקרה כזה צו הירושה יחול רק על חלקו של המנוח באותו נכס).

6

הבעל השאיר צוואה בה האישה שעזב [עדיין נשוי לה בעת הפטירה]לא מוזכרת [אינה יורשת על פי הצוואה]. אז האם האשה הזו יורשת מחצית כל הנכסים של הבעל? או שהצוואה בה היא מנושלת ופסק הדין החלוט של בית המשפט בעניין חזקת השיתוף - משלימים אחד את השני - ואותה אישה יורשת רק את מה שנפסק בהצהרה על חזקת השיתוף ביניהם?

item.Author מנהל הפורום רונן גדות - עורך דין ונוטריון

העובדה שיש צוואה היא עובדה מהוית שאסור הייה להשמיט מן השאלה הראשונה. כשיש צוואה והצוואה תקינה לפי חוק, הצוואה גוברת ויש לנהוג לפיה בלבד. אם יש צוואה ולפי הצוואה האשה אינה יורשת דבר, הצוואה גוברת. האשה לא תירש דבר מבעלה. מה שמגיע לה לפי דין השיתוף בין בני זוג איננו חלק מהעזבון שהשאיר אחריו הבעל, אלא של האשה מלכתחילה.

6

דין השיתוף זה מה שנקבע בפסק דין החלוט : הצהרה על חזקת השיתוף שלהם - בו נקבע שיש שיתוף רק ב- 2 נכסים מסה''כ הנכסים הרבים של הבעל שנפטר?

item.Author מנהל הפורום רונן גדות - עורך דין ונוטריון

כן

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום צוואות וירושות